TAURON buduje i modernizuje sieć elektroenergetyczną

16.10.2019

TAURON Dystrybucja buduje i modernizuje sieć elektroenergetyczną średniego i niskiego napięcia, która pozwoli na zwiększenie zdolności przyłączenia odnawialnych źródeł energii. Spółka pozyskała na te inwestycje 195 mln zł.

 

 

Głównym celem budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznej jest zapewnienie takiego jej funkcjonowania, aby można było przyłączać do niej jednostki wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w rozproszeniu. Tylko w tym roku spółka TAURON Dystrybucja podpisała 7 kontraktów o dofinansowanie budowy oraz przebudowy sieci dystrybucyjnych na sumę ponad 27 mln zł.

– Do naszej sieci dystrybucyjnej przyłączamy coraz więcej odnawialnych źródeł energii. Tylko w pierwszym półroczu tego roku przyłączyliśmy ich więcej niż w całym 2018 roku. To dla energetyki duże wyzwanie, bo stale musimy dbać o dostosowanie naszej infrastruktury do wymagań przyłączanych instalacji – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja. – W ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 1,1 mld zł na inwestycje związane z modernizacją i odtworzeniem sieci oraz przyłączyliśmy 63 tys. nowych klientów. Pozyskane dofinansowanie uzupełni nasze nakłady inwestycyjne, które w 2019 roku wynoszą ponad 1,7 mld zł.

Dzięki dotacjom, jak dotąd firma wybudowała i zmodernizowała ponad 176 km sieci elektroenergetycznych SN i nN dla odnawialnych źródeł energii na terenie województwa dolnośląskiego oraz 180 km na terenie województwa małopolskiego. 80 km w województwie małopolskim ma być gotowych do połowy 2020 r.

Spółka podpisała łącznie 46 umów na dofinansowanie w kwocie ponad 195 mln zł działań inwestycyjnych w ramach perspektywy finansowej 2014–2020. Celem projektów jest przede wszystkim osiągnięcie funkcjonalności sieci inteligentnych, ograniczenie strat sieciowych wyrażające się w ilości zaoszczędzonej energii elektrycznej, zapewnienie warunków technicznych dla realizacji nowych przyłączeń, w tym odnawialnych źródeł energii, oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego, jakości i ciągłości zasilania odbiorców.

 

Przeczytaj też: Cyfrowa stacja elektroenergetyczna – pierwsza taka w Polsce

Farmy fotowoltaiczne na terenach rolnych. Plany

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.