Smart City, czyli inteligentne miasto przyszłości

25.10.2019

Smart city to miasto energooszczędne, wygodne dla mieszkańców i naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Pierwsze tego typu miasto zbudowano od podstaw w  Korei Południowej. Nazywa się Songdo.

Zalety smart city

Ideą twórców inteligentnego miasta było stworzenie miejsca, które zużywałoby o jedną trzecią mniej energii i zasobów w porównaniu z innymi miastami. Skąd ten pomysł? Według prognoz ONZ do 2050 roku około 70 proc. ludności świata będzie żyć w miastach. Zdaniem ekspertów jedna trzecia całej energii będzie zużywana właśnie w aglomeracjach. W inteligentnych miastach takich jak Songdo, najnowocześniejsza technika ma pomóc w podjęciu walki ze zmianami klimatycznymi. Za pomocą sieciowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, systemów chmurowych oraz Internetu rzeczy, które są zarządzane przez jednolitą platformę, największe miasta świata mają w przyszłości przekształcić się w inteligentne aglomeracje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami inżynierów oraz specjalistów ds. IT, inteligentne miasta będą zarządzane znacznie taniej i oszczędniej, a jakość życia mieszkańców tego typu miejsc ulegnie poprawie. Sondgo to nowoczesna przestrzeń biznesowa i jedno z pierwszych miast zbudowanych od podstaw według nowoczesnych założeń urbanistycznych. Ma ono sprzyjać środowisku oraz zapewnić mieszkańcom dom nieopodal pracy, tak by nie tracić czasu na przemieszczanie się.

 

Zobacz też: Budownictwo wielofunkcyjne, czyli mixed-use

 

Fot. Parki i ulice – dzięki kamerom internetowym mieszkańcy mają wszystko na oku.

Życie w smart city – co to oznacza?

Mieszkańcy futurystycznego miasta budzą się przy dźwiękach ulubionej muzyki odtwarzanej z głośników zamieszczonych w obrębie ich nieruchomości. Dzięki zamontowanym w mieście kamerom transmitującym obraz na żywo, mogą też bez wychodzenia z domu podziwiać widoki na zewnątrz. A żeby wejść do apartamentu nie potrzebują kluczy, wystarczy dotknąć czytnika linii papilarnych na klamce lub zbliżyć kartę. Światło i żaluzje we wszystkich pomieszczeniach są sterowane za pomocą inteligentnego panelu na ścianie lub aplikacji w smartfonie.

 

Fot. W południowokoreańskim Songdo programiści i naukowcy stworzyli jedno z pierwszych tzw. inteligentnych miast.

 

W razie problemów mieszkańcy mogą połączyć się z dozorcą za pomocą wideoczatu w telewizorze lub gawędzą za pomocą systemów do wideokonferencji z sąsiadami. Pozwala to znacząco zaoszczędzić czas – tak cenny w charakteryzującej się pośpiechem Korei. Na skrzyżowaniach ze światłami, kamery wysyłają zarejestrowane obrazy do centrum dowodzącego ruchem, informując tym samym o aktualnym natężeniu pojazdów na drodze.

 

Wbudowane w ulicę czujniki zapalają latarnie, tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście spaceruje chodnikiem. Czujniki mierzą też, gdzie aktualnie zużywa się dużo prądu lub jakie potrzeby oświetlenia i ogrzewania są niezbędne w danym miejscu ze względu na ilość przebywających tam akurat ludzi. Detektory dokonują też pomiaru zawartości szkodliwych substancji w powietrzu. Gdy wybucha pożar, czujniki uruchamiają alarm wysyłając jednocześnie sygnał do straży pożarnej oraz służb ratunkowych. Wyświetlacze na peronach metra i dworcach autobusowych dostarczają aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o czasie przyjazdów i odjazdów środków transportu.

 

Fot. Koreańskie miasto Songdo uznawane jest dziś pierwsze inteligentne miasto na miarę XXI wieku i wzór urbanistycznej przyszłości.

Nowoczesna technologia ukryta w przedmiotach

Do zorganizowania wygodnego życia w smart city niezbędne jest ciągłe zbieranie i analiza danych pomiarowych. Do tego celu opracowana została techniczna platforma, która przetwarza strumień danych w czasie rzeczywistym oraz dostarcza informacje. Aby wszystko działało sprawnie, podstawowym warunkiem jest stabilna infrastruktura z wysokowydajnymi serwerami, sieciami i komputerami. System musi bardzo szybko reagować na różnego rodzaju zdarzenia i odbiegające od normy sytuacje.

 

Dlatego też dla smart city zostało stworzone odporne na awarie, chmurowe centrum danych. Spływają tam informacje ze wszystkich czujników monitorujących transport, środowisko, zapobieganie przestępczości, ochronę przeciwpożarową i zarządzanie budynkiem. Wszystkie komponenty oraz rozwiązania dla takiego centrum dostarczyła firma Rittal. Dzięki standaryzowanej infrastrukturze IT zostały one skonfigurowane w bardzo krótkim czasie

Poza szafami TS IT, Rittal dostarczył także niezbędne moduły do klimatyzacji, rozdziału mocy, zasilania bezprzerwowego, ochrony przeciwpożarowej, monitoringu i kontroli dostępu.

 

Rittal Sp. z o.o.

 

Polecamy: Jak zmiany klimatu wpływają na budynki i ich otoczenie?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in