Ruszyła budowa DLJM Lab – Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

23.09.2014

Rozpoczęła się budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa w Krakowie. Naukowcy będą w nim prowadzić unikatowe badania systemów automatyki budynkowej i wdrożą innowacyjne oprogramowanie. Jak zapowiadają twórcy przedsięwzięcia z DLJM System Sp. z o.o., dzięki innowacjom budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15% energii.

Inteligentny budynek

Budowany obiekt o powierzchni 1200 m² będzie wyposażony w szereg rozwiązań, które pozwolą mu spełniać standardy budynku niskoenergetycznego, w tym 2 pompy ciepła, 2 gruntowe wymienniki ciepła, rekuperator i kolektory słoneczne. Po raz pierwszy zostaną tu także zainstalowane prototypowe żaluzje fasadowe zintegrowane z fotowoltaiką (tzw. fotoogniwa BIPV – ang. Building Integrated Photovoltaics). Część fasad pokryje szkło budowlane o zmiennym zamgleniu, które dzięki ciekłym kryształom może zmieniać się z przeziernego w matowe. Projekt krakowskiego budynku zakłada też wdrożenie systemu gospodarki wodą szarą, a działanie urządzeń będzie sterowane i monitorowane przez zintegrowany system zarządzania budynkiem BMS.

 

Badania unikatowe w skali Europy

Budowa Laboratorium jest częścią projektu „Innowacyjna usługa wsparcia procesu produkcji urządzeń i systemów inteligentnego budownictwa”, które otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatyki budynkowej, w tym algorytmów samouczących. Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. – mówi Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System Sp. z o.o.

Wyposażone w sztuczną inteligencję algorytmy będą samodzielnie uczyły się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni, dzięki czemu będzie można skrócić czas ich programowania. Ponadto będą energooszczędne – zgodnie z wyliczeniami firmy, umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki.

 

Infrastruktura badawcza

Zagospodarowanie powierzchni obiektu będzie podporządkowane celom badawczym. Budynek będzie miał 5 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Aby odtworzyć warunki rzeczywiste dla przestrzeni o różnym przeznaczeniu, na pierwszym piętrze powstanie modelowy hotel z recepcją, modelowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz sale audytoryjne. 

Budowa budynku rozpoczęła się latem br. Do końca roku ma zostać zamknięty stan surowy obiektu, a jego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2015 r. Na projekt krakowska firma otrzymała prawie 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Dorbud. Projekt architektoniczny został stworzony przez studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk z Krakowa.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.