Ruszył konkurs na energooszczędny dom przyszłości

20.03.2013

Z początkiem marca pojawiła się nowa szansa dla młodych studentów architektury i budownictwa, którzy chcą wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Ruszył ogólnopolski konkurs Multi EKO Dom, organizowany w ramach kampanii społecznej Szóste paliwo, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska.

Zadanie postawione przed uczestnikami to stworzenie projektu domu jednorodzinnego, w którym komfort, bezpieczeństwo i estetyka będą połączone z efektywnością energetyczną i ekonomiczną. Nagrodą za najlepszą pracę jest 10 tysięcy złotych. 

Założenia konkursu są odpowiedzią na prawie zeroenergetyczne (NZEB), zrównoważone budownictwo przyszłości, stawiające na maksymalną uzasadnioną ekonomicznie oszczędność energii – a co za tym idzie kosztów utrzymania i negatywnego wpływu budynków na środowisko. Popularyzacja nowoczesnego budownictwa to jedna z idei kampanii Szóste paliwo, organizowanej przez ROCKWOOL Polska – producenta izolacji ze skalnej wełny mineralnej. Jedną z myśli przewodnich konkursu, jak i kampanii jest zaznajomienie z koncepcją Trias Energetica, która mówi o tym, że projektując budynek należy najpierw ograniczyć do minimum straty ciepła, następnie wykorzystać ekonomicznie uzasadnione odnawialne źródła energii, a na końcu poprawić efektywność wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii. Studenci mają zwrócić uwagę na energię użytkową i jej znaczenie w bilansie energetycznym budynku: projekt musi spełniać przynajmniej wymogi projektu Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na rok 2014.

 

 

Jak twierdzi prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący jury:  Takie konkursy to kuźnia kreatywności. Pozwalają podejść do projektowania w sposób bardziej praktyczny i twórczy, niż ma to miejsce w salach uczelni oraz zaznajomić się z trendami panującymi obecnie na rynku. Multi EKO Dom porusza istotną tematykę standardów efektywności energetycznej w połączeniu z ekonomią: już niedługo będzie się projektować i budować wyłącznie w ten sposób, dlatego warto sprawdzić się już teraz i wziąć udział w rywalizacji.

Oprócz prof. Gawina, w skład Jury wchodzą:  dr hab. inż. Tomasz Kisielewicz – Politechnika Krakowska, dr hab. inż. Abdrahman Alsabry, prof. UZ – Uniwersytet Zielonogórski, Artur Wójciak – architekt, Pracownia projektów Archipelag, Piotr Pawlak – ROCKWOOL Polska.

Prace można nadsyłać do 30 czerwca. Szczegółowe informacje odnośnie zasad i regulamin konkursu znajdują się na stronie http://6paliwo.pl/yep/konkurs/.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in