Rozwój. Współpraca. Integracja – motto Mazowieckiej OIIB

03.10.2022

Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa skupia się przede wszystkim na działalności edukacyjnej, ale także potrafi w interesujący sposób powiązać ją z integracją swoich członków.

 

Mazowiecka OIIB

 

W krajowym samorządzie zawodowym inżynierów budownictwa Mazowiecka OIIB stanowi jednostkę największą, zarówno ze względu na rozmiary województwa, jak i liczebność adeptów inżynierskiej sztuki budowlanej. Podstawowy ustawowy obowiązek wprowadzania inżynierów do odpowiedzialnego uprawiania zawodu stanowi więc zadanie logistycznie niełatwe za względu na liczbę ubiegających się o uprawnienia. Nabraliśmy w tym kwalifikacyjnym procesie znacznego doświadczenia i corocznie po dwóch sesjach egzaminacyjnych odbywają się uroczystości oficjalnego wręczania tych cennych dokumentów.

Ponieważ i dotychczasowych, i nowych członków trzeba wspierać w realizowaniu idei „nauki przez całe życie”, doskonalenie zawodowe jest kolejnym w stopniowaniu ważności spraw zagadnieniem. Paradoksalnie pandemia ostatnich dwóch lat przyczyniła się do bardzo znaczącej intensyfikacji realizowania tego zadania. Cyfryzacja służy wygodzie, bezpieczeństwu i dostępności. Pozwoliła wyraźnie powiększyć grono uczestniczących w zajęciach szkoleniowych, umożliwiła też wykorzystanie doświadczenia wybitnych zawodowców z każdego zakątka kraju. Z dumą stwierdzamy, że w tej akcji odnotowaliśmy znaczne sukcesy, zapoznając Koleżanki i Kolegów z nowościami wszystkich dziedzin budownictwa, a także pomagając w pokonywaniu meandrów przepisów prawnych.

 

Mazowiecka OIIB

Roman Lulis, przewodniczący MOIIB, na wyjeździe do Portu Lotniczego Warszawa-Radom

 

Angażujemy się w liczne akcje społeczne, jak np. zainicjowany przez Mazowiecką OIIB „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” dla potrzebujących merytorycznego wsparcia mieszkańców i samorządowych inwestorów. Jednak centrum i podmiotem naszych działań zawsze byli członkowie izby. Wokół tych punktów odniesienia toczy się bieżąca działalność oraz powstają kolejne inicjatywy naszego samorządu. Najbardziej pożądane jest połączenie wszystkich trzech elementów: rozwoju, integracji, współpracy. To wówczas dzięki efektowi synergii równocześnie spajamy środowisko mazowieckich inżynierów, budujemy sieć kontaktów wykraczających poza granice województwa, a nawet kraju, a przy tym pogłębiamy wiedzę techniczną. Przykładami takich udanych przedsięwzięć są: Regionalne Forum Inżynierskie, szkolenia zawodowe i interdyscyplinarne czy liczne wydarzenia sportowe. Być może jednak najpełniej motto: „Rozwój. Współpraca. Integracja” wyrażają wyjazdy techniczne. Specyfiką MOIIB jest liczba, różnorodność i regularność tych spotkań.

 

WARSZAWA – MAZOWSZE – POLSKA

Zwiedzanie najważniejszych, najbardziej interesujących budów to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, poznawania nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, rozmów w nieformalnej atmosferze. Do 2022 r. odbyło się ponad 100 takich wyjazdów zorganizowanych przez mazowiecką izbę m.in. dzięki zaangażowaniu Komisji ds. Młodych MOIIB, biura MOIIB w Warszawie oraz biur terenowych, a także wykonawców zapraszających nas na place budowy.

Byliśmy na kilku etapach realizacji najwyższego budynku w Unii Europejskiej (od podziemnego garażu po wieńczącą go iglicę) oraz najnowocześniejszych budynków biurowych w centrum Warszawy, przyglądaliśmy się budowie największego wodnego parku rozrywki w naszej części Europy i najgłębszego basenu na świecie.

 

Roman Lulis, przewodniczący MOIIB, na wyjeździe do Portu Lotniczego Warszawa-Radom

Wyjazd techniczny na budowę dworca Warszawa Zachodnia

 

Tematem kolejnych wyjazdów były przebudowy i remonty zabytkowych obiektów, budowy galerii handlowych, muzeów, stacji oraz dworców kolejowych.

Byliśmy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i zwiedzaliśmy tam jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce, a także w Centrum Badawczym PAN – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne. Odwiedziliśmy elektrownie wodne i węglowe, budowy dróg wojewódzkich oraz ekspresowych. Schodziliśmy do tuneli metra i zabytkowych cystern Filtrów Warszawskich. Do długiej listy dodać trzeba jeszcze liczne budowy szkół, szpitali, osiedli, modułowych budynków mieszkalnych i mostów. Bez przesady można pokusić się o stwierdzenie, że w ostatnich latach uczestnicy wyjazdów mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi realizacjami w każdej dziedzinie budownictwa.

Duże zainteresowanie udziałem w kolejnych wyjazdach technicznych potwierdza, że są one dla członków izby ciekawe i ważne. W niektórych wydarzeniach – jak niedawna wizyta w terminalu Portu Lotniczego Warszawa-Radom – bierze jednorazowo udział nawet 100 uczestników.

Wszystkie te wydarzenia relacjonowane są w mediach społecznościowych, a także na łamach czasopisma „Inżynier Mazowsza”. Co ważne, w tych publikacjach oddajemy głos przedstawicielom naszego środowiska – kierownikom oraz inżynierom budowy, którzy znają odwiedzane przez nas obiekty od podszewki. Są doskonałymi przewodnikami i dzielą się unikalnym często doświadczeniem. Wywiady, których udzielają dla czasopisma MOIIB, są tym bardziej cenne, że budowniczowie najważniejszych nawet obiektów są w powszechnym odbiorze anonimowi. Gdy w głównonurtowej prasie wymieniani są co najwyżej autorzy projektu architektonicznego, a branżyści pozostają w głębokim cieniu, rolą izby jest promowanie osiągnięć jej członków, ich samych, a także znaczenia naszej profesji.

Organizacja wyjazdów technicznych stanowi, rzecz jasna, tylko niewielką część aktywności Mazowieckiej OIIB. Choć nie odgrywają one roli tak kluczowej jak doskonalenie zawodowe członków, nadawanie uprawnień czy inne statutowe działania izby, są jednym ze zworników spajających nasze środowisko – będziemy więc kontynuować ten owocny cykl.

 

Roman Lulis

przewodniczący MOIIB

 

Przeczytaj też:

Współpraca Lubuskiej OIIB z uczelniami

Kolejna edycja „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”

XXI Zjazd Mazowieckiej OIIB

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in