TransComfort, Business Unit M&MR Trading Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku polskim od prawie 25 lat. W tym czasie zyskał już uznanie i zaufanie największych polskich spółek i firm związanych z pojazdami szynowymi oraz infrastrukturą kolejową i drogową.
TransComfort wprowadza nowoczesne technologie do pojazdów szynowych oraz modernizuje infrastrukturę torową. Na przełomie dwóch dekad zbudowano markę wierną standardom wyłącznie najwyższej jakości produktów i usług. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku oraz branżowemu know-how, TransComfort dostarcza usługi kompleksowe – od doradztwa technicznego i doboru produktu, przez opracowanie i konstrukcję własnych systemów ułatwiających montaż, aż po wdrażanie wybranych rozwiązań. Wspólnie ze swoimi dostawcami, m.in. Continental ContiTech, Dätwyler Sealing Technologies Deutschland GmbH, Faiveley Becorit, Trelleborg Antivibration Solutions, MSA Mediterr Shock Absorbers, ELPA itd., dba o to, aby innowacją, ciągłym rozwojem oraz najwyższą jakością kształtować przyszłość bezpieczeństwa i wygody w ruchu. W niniejszym artykule pragniemy Państwa zapoznać z dwoma produktami z bogatego portfolio spółki M&MR Trading Polska, które odpowiadają na obecne potrzeby rynku i budownictwa infrastrukturalnego.
Rys. 1 Przekrój przez konstrukcję RCS w torowisku wspólnym z jezdnią (a, b) oraz w torowisku wydzielonym z zabudową trawiastą (c)
Sprężyste posadowienie szyny w podbudowie bezpodsypkowej – RCS (Rail Comfort System)
Bieżąca perspektywa finansowania unijnego projektów infrastrukturalnych na lata 2014-2020 wspiera trwający już od kilkunastu lat trend polityki rozwoju transportu szynowego. To zatem właściwy czas na podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru rozwiązań technicznych torowisk tramwajowych, koniecznych do utrzymania przez kolejne lata, a coraz częściej stosowanym produktem jest system RCS od TransComfort, Business Unit M&MR Trading Polska Sp. z o.o. Wysoka jakość wykonania poszczególnych elementów, łatwa aplikacja i pewna, przejrzysta zasada pracy tej konstrukcji w połączeniu z konkurencyjną ceną w stosunku do innych rozwiązań sprawiają, że jest on godny polecenia. RCS przewidziany jest dla wszystkich spotykanych lokalizacji i zabudów torów na sieciach torowisk tramwajowych. Głównymi elementami konstrukcji są elastomerowe profile mocujące i izolujące szynę oraz węzły kotwiące o prostej budowie. Istotny jest również fakt, że profile przyszynowe nie kolidują z żadnym powszechnie znanym i stosowanym przytwierdzeniem szyn.
W zależności od miejsca wbudowania oraz innych aspektów funkcjonalno- -użytkowych wymaganych przez klienta, dobierane są szczegółowe rozwiązania także pod kątem możliwości finansowych. Najpopularniejsze zastosowania profili systemu RCS przedstawia rys. 1.
Obecnie najpopularniejsze obszary zastosowania systemu RCS to konstrukcje torowisk:
a. wspólne z jezdnią, charakteryzujące się zabudową przyległą do szyn, z warstw drogowych w postaci MMA, betonu cementowego lub żelbetu. W tym przypadku profile boczne oraz profil dolny stanowią przytwierdzenie szyny do podbudowy i nie jest wymagane przytwierdzenie punktowe w postaci węzłów kotwiących, co obniża koszt budowy i ułatwia remont nawierzchni torowej.
b. trawiaste, charakteryzujące się zabudową torów w postaci gruntów organicznych oraz trawy lub rozchodnika. Brak poprzecznego oporu przy bocznych profilach mocujących wymusza stosowanie punktowych przytwierdzeń w postaci dybli, wkrętów torowych i łapek stosowanych o zmiennym rozstawie, od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, w zależności od przyjętych założeń obciążenia toru.
Ponadto konstrukcja RCS przystosowana jest także do innych rodzajów zabudów torów lub braku zabudów, tj.: tłuczeń, posadzki zajezdni, hal lub warsztatów, a profile mocujące są odpowiednie także do punktowego przytwierdzania i podparcia szyn.
c. węzły rozjazdowe, charakteryzujące się szczelnym dopasowaniem do skomplikowanych kształtów rozjazdów i skrzyżowań. Tego typu rozwiązania wymagają precyzyjnego montażu profili elastomerowych do elementów nawierzchni stalowej, co osiąga się poprzez zastosowanie dedykowanych urządzeń i dokładne oklejanie.
Fot. 1 Szyny w profilach elastomerowych systemu RCS podwieszone na bramkach montażowych
Konstrukcje z użyciem elastomerowych profili do ciągłego sprężystego i punktowego mocowania szyny – RCS cechują:
- zastosowanie wysokiej jakości nienasiąkliwych i jednorodnych profili elastomerowych, odpornych na starzenie, zapewniających odporność mechaniczną i środowiskową;
- szczelne dopasowanie profili szynowych do szyn, poprzeczek torowych i złączy, zapewniające brak mostków przenoszących dźwięk i drgania do otoczenia oraz odpowiednią konduktancję przejścia tor-ziemia [wg PN-EN 50122-2);
- odpowiednia sprężystość profili mocujących w kierunku pionowym, pozwalająca na swobodne przemieszczenia szyn pod obciążeniem kół tramwajowych, oraz duża sztywność poprzeczna zapewniająca stabilne posadowienia i opór boczny szyn [w przypadku niestosowania węzłów kotwiących);
- profile boczne zapewniające minimalizację uszkodzeń mechanicznych przy każdego rodzaju zabudowie, a tym samym ryzyko rozszczelnienia otuliny szyny z profili elastomerowych;
- estetyka torowiska poprzez zminimalizowanie widoczności elementów mocujących i izolujących nawierzchnię torową;
- możliwość prawidłowego zagęszczenia MMA przy główce szyny (mała odkształcalność profilu elastomerowego w warstwie ścieralnej);
- całkowita izolacja nawierzchni torowej od otoczenia nawet w przypadku zastosowania podparcia punktowego.
Kolejnym atutem sytemu konstrukcji RCS jest technologia robót torowych, która poprzez ograniczenie czynności na budowie przesądza o szybkości realizacji. Długość profili elastomerowych dostosowana jest do długości szyn, zatem otulenie szyn może być realizowane w halach warsztatowych, ograniczając przy tym ryzyko nieprawidłowego wykonania tego typu prac w warunkach miejsca wbudowania. Ten etap montażu może być realizowany dużo wcześniej niż w okresie przewidzianym na roboty budowlane. Szyny z przyklejonymi profilami elastomerowymi można transportować na miejsce wbudowania typowymi środkami transportu przewidzianymi dla szyn. Pod ustawionymi szynami z profilami elastomerowymi na bramkach montażowych [z węzłami kotwiącymi w przypadku konstrukcji bez zabudowy konstrukcyjnej torów) wykonuje się podbudowę najczęściej w postaci płyty betonowej. Zabudowa betonowa może być wykonywana podczas jednego betonowania z podbudową, jako oddzielna warstwa lub jako kolejne warstwy oraz ewentualnie z warstwą z MMA.
Łącznie w konstrukcję RCS wyposażono już ponad 300 km torów tramwajowych we wszystkich krajach europejskich. System RCS w Polsce stosuje się od 2000 r. i do tej pory został zamontowany w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, na Śląsku i w Zagłębiu.
Fot. 2 Szyny w profilach elastomerowych systemu RCS na podbudowie betonowej z warstwami zabudowy trawiastej
Skały żelazowo-krzemowe – kruszywo z potencjałem
Nowym produktem oferowanym na polskim rynku przez TransComfort, Business Unit M&MR Trading Polska Sp. z o.o. jest sztuczne kruszywo żelazowo-krzemowe, powstające jako dodatkowy produkt (żużel pomiedziowy) przy produkcji miedzi. Kruszywo produkowane jest w szerokim zakresie uziarnienia, od 0 do 250 mm, i jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, co potwierdzają wyniki badań niemieckich i polskich laboratoriów. Cechy tego kruszywa podobne są do cech skał magmowych, takich jak bazalt czy diabaz, a powstaje ono poprzez obróbkę w nowoczesnych układach krusząco-przesiewowych skrystalizowanej sztucznej skały przy kontrolowanym ochładzaniu. Efektem obróbki jest produkt budowlany nadający się do wprowadzenia do ogólnego handlu, zgodny z normami EU i mający odpowiednie certyfikaty europejskie. Jest on poddawany badaniom zgodnie z rozporządzeniem REACH i zarejestrowany przez Europejską Agencję Chemikaliów ECHA z siedzibą w Helsinkach.
Skały żelazowo-krzemowe od ponad 50 lat znajdują zastosowanie jako materiał budowlany, w szczególności w ramach budownictwa drogowego oraz wodnego. Kruszywa z żużla pomiedziowego mogą konkurować z kruszywami pochodzenia naturalnego pod względem efektywności ekonomicznej, a dzięki bardzo dobrym właściwościom fizycznym i chemicznym przewyższają je funkcjonalnie. Jednocześnie, z uwagi na duży ciężar właściwy i dobrze rozwiniętą powierzchnię oraz chropowatość, istnieje możliwość formowania nasypów większym kącie stoku naturalnego. Mineralogiczne badania geochemiczne potwierdzają niezmienność składu tego sztucznego kamienia i brak wpływu na środowisko naturalne po ponad 20 latach użytkowania w bardzo różnych obciążeniach środowiskowych (sól, słodka i słona woda, środowisko beztlenowe, zmienne warunki atmosferyczne). Stosowanie kruszyw sztucznych to, obok materiałów pochodzących z recyklingu, najlepsza metoda ochrony zasobów naturalnych naszego kraju. Duże doświadczenie producenta, elastyczna linia produkcyjna oraz kontrola produkcji kruszywa zapewniają realizację zamówień wg indywidulanych specyfikacji klienta. Kruszywo żelazowo-krzemowe znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym oraz kolejowym:
- nasypy i ulepszone podłoża;
- drogowe warstwy mrozoochronne;
- drogowe podbudowy zasadnicze i pomocnicze [mieszanki niezwiązane i związane hydraulicznie);
- kruszywo do mieszanek betonowych;
- przeciążenia gruntu;
- podbudowa i podsypka w torowiskach;
- balast rusztu torowego.
Fot. 3 Podbudowa drogi z kruszywa żelazowo-krzemowego (Hamburg)
Z uwagi na duży ciężar właściwy kruszywo służy także do wykonywania:
- umocnienia brzegów i koryt cieków, zbiorników, portów (zabezpieczenie przed rozmyciem i erozją) i falochronów;
- wałów przeciwpowodziowych;
- prefabrykatów z betonów ciężkich [np. tymczasowe fundamenty dla sieci trakcyjnej i oznakowania drogowego, zapory drogowe, boksy magazynowe);
- balastu urządzeń podziemnych oraz tuneli w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.
Wybrane właściwości kruszyw żelazowo-krzemowych:
- gęstość objętościowa – 3,7 t/m3;
- gęstość nasypowa kruszyw – 1,82,4 t/m3;
- skład: 95% oliwin, pozostałe – związki tlenkowe i siarczkowe;
- długoterminowa stabilność związków chemicznych,
- wytrzymałość na ściskanie > 300 MPa;
- nasiąkliwość kruszywa – 0,2%;
- wysoka mrozoodporność.
Przykłady zastosowań kruszywa żelazowo-krzemianowego w budownictwie drogowym:
- podbudowa autostrady A1 w okolicach Hamburga;
- utwardzenie nawierzchni terminalu kontenerowego Tollerort CTA, port w Hamburgu;
- nawierzchnia drogowa – terminal kontenerowy Eurogate, Hamburg;
- utwardzenie nawierzchni nabrzeża „Am Sandtorkai”, port w Hamburgu;
- utwardzenie nawierzchni w Zakładach Harry Brot, Soltau;
- podbudowa autostrady BAB 7, Bordesholm;
- renowacja nawierzchni płyty postojowej samolotów, lotnisko w Hamburgu;
- podbudowa nowo budowanej autostrady BAB 14 w okolicach Ludwigslust.
Inne projekty z zastosowaniem betonu z kruszywem żelazowo-krzemowym:
- projekt budowy tunelu kolejowego Tonndorfer Hauptstraße w Hamburgu;
- projekt elementów konstrukcji boksów magazynowych („klocki lego”) – elastyczne boksy magazynowe;
- projekt produkcji kostek z ciężkiego betonu, stosowanych np. jako bariery lub zabezpieczenie nabrzeży;
- projekt głębokowodnego portu Jade-Weser-Port.
Szczegółowe informacje dotyczące m.in. konstrukcji RCS oraz kruszywa żelazowo-krzemowego dostępne są na stronie internetowej www.transcomfort.pl.
inż. Grzegorz Dąbrowski
projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru
mgr inż. Mariusz Zaremba
Product Manager Infrastructure, Railway Vehicles OE – TransComfort, M&MR Trading Polska Sp. z o.o.
W razie pytań zespół TransComfort,
Business Unit M&MR Trading Polska
Sp. z o.o. jest do Państwa dyspozycji
na każdym etapie realizacji inwestycji:
M&MR Trading Polska Sp. z o.o.,
TransComfort
ul. Hutnicza 25 DE, 81-061 Gdynia
biuro@transcomfort.pl
tel. +48 58 627 49 27
Mariusz Zaremba
– mzaremba@transcomfort.pl