Rezydencja Plac Kaszubski – nowy apartamentowiec w Gdyni

26.01.2021

Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni będzie niewielkim apartamentowcem, stanowiącym domknięcie placu, który swoim charakterem nawiązywać będzie do międzywojennej architektury miasta.

 

Rezydencja Plac Kaszubski

 

Rezydencja Plac Kaszubski będzie niewielkim, 7-kondygnaycjnym budynkiem z 38 mieszkaniami. Powstanie on u zbiegu ulic Jana z Kolna oraz Placu Kaszubskiego, gdzie swój bieg zaczyna ulica Świętojańska. Pod względem funkcjonalnym obiekt  podzielony zostanie na trzy strefy. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach 1–5 zaprojektowano mieszkania o rożnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się najbardziej komfortowe apartamenty o metrażach od 100 do ponad 160 m² z dużymi tarasami. Łączna powierzchnia użytkowa lokali wyniesie blisko 3300 m². Mieszkania będą wysokie na 3 m, zamontowane zostaną duże okna na poziomie podłogi, co nada wnętrzom przestronności oraz zapewni im dobre doświetlenie.

W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku zlokalizowanym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego.

 

Rezydencja Plac Kaszubski

 

Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie z odnowionym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu XX-lecia międzywojennego. Stąd wygląd apartamentowca będzie nawiązywać do gdyńskiego modernizmu. Obiekt został zaprojektowany przez wywodzące się z Gdyni biuro architektoniczne Arch-Deco.

W wyglądzie fasady Rezydencji Plac Kaszubski na pierwszy plan wysuwa się narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła, dzięki czemu w modernistyczny charakter wprowadzono współczesne rozwiązania przeszkleń. Budynek utrzymano w jasnej kolorystyce. Do wykończenia elewacji od strony Placu Kaszubskiego użyte zostaną spieki kwarcowe. Elegancka powściągliwość, jaką za cel obrali architekci z biura Arch-Deco w swoim projekcie, widoczna jest również w wyglądzie fasady od strony ulicy Jana z Kolna, gdzie znajdzie się wejście główne do budynku. Przybiera ona tam nieco bardziej surową formę, która ujawnia się w prostych, geometrycznych podziałach bryły. Oko przykuwają też pasy szerokich balkonów wykończonych oszczędnymi w formie, stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem elewacji nadało jej lekkości i umożliwiło powstanie obszernych tarasów (do 68 m²).

 

Rezydencja Plac Kaszubski

 

Części wspólne, jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze, również cechuje wysoki standard i dbałość o detal. Reprezentacyjny charakter strefy wejścia przełamują nieco  drewniane elementy użyte w dalszych częściach wspólnych budynku.

– Wprowadziliśmy do wnętrz m.in. wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku. Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się niejako kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby czy na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety nadające miękkości ścianom, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie – mówi Paweł Kwiecień, architekt odpowiedzialny za tę sferę projektu.

Apartamentowiec to pierwsza realizacja warszawskiego dewelopera Yareal w Gdyni.

 

Czytaj także:

Osiedle Beauforta w Gdyni

Rewitalizacja Kamiennej Góry w Gdyni

Apartamenty nad wodą – Yacht Park w Gdyni

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.