Rama 3D w nowej wersji

22.03.2018

Z początkiem marca br. wprowadzona została do oferty INTERsoft kolejna, 16. wersja programu R3D3-Rama 3D. Została ona poszerzona m.in. o współpracę z modułem do wymiarowania stalowych profili wielogałęziowych, EuroStal BUILT-UP.

R3D3-Rama 3D to program dla konstruktorów budowlanych, służący do przeprowadzania obliczeń statycznych i wymiarowania płaskich i przestrzennych układów prętowych. Wprowadzanie danych w programie jest intuicyjne – geometrię układu można zdefiniować, używając wyłącznie myszki. Program współpracuje z aplikacjami CAD i modułem branżowym systemu ArCADia BIM, ArCADia-ARCHITEKTURA. Dostępne są generatory podstawowych konstrukcji. W programie zawarta jest biblioteka stalowych przekrojów walcowanych i zimnogiętych, elementów żelbetowych i drewnianych. Program umożliwia łatwe wprowadzanie płaskich i przestrzennych układów prętowych, w tym także dużych struktur 3D zawierających setki prętów i węzłów. Dzięki temu możliwe jest liczenie takich układów konstrukcyjnych, jak np. ramy wielokondygnacyjne i wielonawowe, kratownice płaskie i przestrzenne, wieże kratowe, powierzchniowe struktury prętowe, ruszty prętowe itp. Współpracuje z modułami wymiarującymi według norm polskich: InterStal i InterDrewno, a także z modułami do wymiarowania według Eurokodów: EuroStal, EuroStal BUILT-UP, EuroŻelbet, EuroStopa i EuroDrewno.

 

 

Najważniejsze możliwości programu:

Możliwość definiowania kombinatoryki grup obciążeń i automatycznej budowy obwiedni według Eurokodu.

Automatyczne obliczanie wszystkich możliwych charakterystyk przekroju, wczytywanie przekrojów z plików DXF.

Możliwość definiowania płaskich połączeń stalowych oraz ich wymiarowanie w programie EuroZłącza.

Obliczenia według teorii II rzędu z uwzględnieniem imperfekcji przechyłowych.

Obciążenia powierzchniowe, prętowe, węzłowe, kinematyczne i ruchome.

Zaawansowana funkcja śledzenia przy wprowadzaniu prętów układu (linie pomocnicze i punkty charakterystyczne).

Narzędzia wzorowane na aplikacjach CAD do edycji danych, takie jak: kopiowanie, wielokrotne kopiowanie w kierunku zadanego wektora (z ciągnięciem lub bez oraz ze skalowaniem lub bez), odsuwanie, przesuwanie, wydłużanie, usuwanie prętów i węzłów, obracanie, odbicia lustrzane, wyrównywanie węzłów, cofanie i przywracanie wprowadzonych zmian.

Generatory parametryczne konstrukcji: przestrzennych ram prostokątnych, łuków (parabolicznych i kołowych), kratownic płaskich, drewnianych wiązarów dachowych, wież przestrzennych i przekryć geodezyjnych.

Możliwość definiowania prętów typu cięgno i prętów na mimośrodzie.

Wczytywanie podrysów dachów z systemu ArCADia BIM oraz automatyczna generacja konstrukcji połaci dachowych.

 

 

Nowości w wersji 16:

Wymiarowanie stalowych profili wielogałęziowych (blisko- i dalekogałęziowych) według Eurokodu w module EuroStal BUILT-UP.

Gradientowe mapy naprężeń normalnych, stycznych i zredukowanych w dowolnych przekrojach prętów.

Import i eksport modelu w formacie DXF w podziale na grupy prętów odpowiadające nazwom warstw z programów CAD.

Kopiowanie grup prętów i kombinacji użytkownika, usuwanie duplikatów kombinacji.

Wprowadzenie funkcji Uporządkuj kierunki układów lokalnych.

Nowe narzędzie w zakresie modelowania przestrzennego geometrii układu.

Główną zaletą programu, poza jego zakresem merytorycznym – tym oczywistym i tym mniej znanym (cięgna, mimośrody, teoria II rzędu, imperfekcje, obciążania ruchome, powierzchniowe i oczywiście Eurokody) – jest szybkość tworzenia modelu przestrzennego konstrukcji. Pozwalają na to narzędzia precyzyjnego modelowania, takie jak punkty przyciągania, śledzenie, praca na podrysach, użycie generatorów konstrukcji oraz wczytywanie modelu czy też kształtów przekrojów z plików DXF. Wszystkie z nich działają na modelu 3D i miejscami są lepiej pomyślane niż podobne funkcje w programach graficznych CAD 3D (grafika wektorowa). Program zawiera również wiele funkcji ułatwiających pracę z dużymi modelami prętowymi (ukrywanie, grupowanie, widokowanie itp.).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.