Powstanie największe w Krakowie centrum biznesowe

04.09.2017

Spółka STRABAG podpisała umowę na budowę Unity Centre – wielofunkcyjnego centrum biznesowego, zlokalizowanego w centrum Krakowa, w kwartale ulic przy Rondzie Mogilskim. Ma tu powstać 5 budynków pełniących funkcje biurowe i usługowo-handlowe.

Zadaniem STRABAG będzie przebudowa istniejącej konstrukcji wieżowca NOT oraz budowa czterech nowych budynków. Spółka wykona całość instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz infrastrukturę techniczną, wewnętrzny układ komunikacyjny oraz garaż podziemny na 600 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach.

W ramach podpisanego kontraktu STRABAG wybuduje 5 budynków. Największy z nich to Unity Tower (Tower A) – 27-kondygnacyjny biurowiec klasy A, który będzie najwyższym wieżowcem w Krakowie. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1975 r. – została jednak przerwana w 1979 r. STRABAG przebuduje, rozbuduje i nadbuduje istniejący budynek do wysokości 102,5 m. Budynek zostanie połączony kondygnacją parteru oraz pierwszego piętra z budynkiem University Office (Tower B) o 9 kondygnacjach i wysokości 40 m. W czerwcu 2019 r. STRABAG wystąpi o pozwolenie na użytkowanie dla budynków C, F, DE, GH, a dla budynku AB w styczniu 2020 r. Prace wykończeniowe i fitout będą trwały jeszcze ok. 1–1,5 roku.

 

 

Budowa kompleksu Unity Centre zakończy wieloletnią historię krakowskiego „szkieletora”. Cieszymy się, że STRABAG będzie miał tak znaczny udział w zmianie krajobrazu miasta. To projekt szczególny pod względem wyzwań inżynierskich, ale jesteśmy do niego doskonale przygotowani. W oparciu o wirtualny model 3D oraz zaplanowany harmonogram prac w wymiarze 4D przygotowaliśmy pełną animację budowy kompleksu – mówi Wojciech Trojanowski, członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.

W ramach inwestycji Unity Centre STRABAG wybuduje jeszcze dwa 7-kondygnacyjne budynki o wysokości 25 m oraz 10-kondygnacyjny budynek o wysokości 40 m, które zostaną oddane do użytkowania w kwietniu 2019 r. Zakończenie prac związanych z fitout najemcy we wszystkich budynkach planowane jest na czerwiec 2021 r.

Inwestorem kompleksu biznesowego jest TREIMORFA Project Sp. z o.o. Projekt powstał w DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.

Wyróżnikiem obiektu będzie m.in. Unity Eye – najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją. Wszystkie budowle, wzniesione z wysokiej jakości materiałów, będą nawiązywać do przedwojennych tradycji architektury Krakowa. Całość budynków zostanie w przemyślany sposób połączona miejskim placem, który rozciąga się u podnóża najwyższej wieży.

Wartość zlecenia to 380,75 mln zł netto.

 

Kontrakt w liczbach:

– kubatura: 351 051 m³

– powierzchnia użytkowa: 45 783 m²

– powierzchnia całkowita netto: 62 967 m²

– powierzchnia całkowita brutto: 88 477 m²

– powierzchnia terenu opracowania: 14 020 m²

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.