Pomysł z Łodzi – budowa mieszkań komunalnych przez deweloperów

11.01.2021

Budowa mieszkań komunalnych za pieniądze prywatnej firmy? Łódź szuka inwestora, który zbuduje 500 mieszkań i potem długoterminowo wynajmie je miastu. Przeprowadzą się do nich lokatorzy zaniedbanych kamienic, które będzie można dzięki temu wyremontować.

 

Warta miliard złotych rewitalizacja, którą obecnie prowadzi Łódź, to nie koniec potrzeb w zakresie odnowy. W kolejce do remontu czekają kolejne obszary, jedne z nich to kamienice przy pl. Zwycięstwa. Nie każdy wie, że to są pierwsze domy robotnicze, które w Łodzi zbudował Karol Scheibler, kiedy po drugiej stronie ulicy rozpoczął budowę swojego fabrycznego imperium. Dzisiaj to ruiny.

 

kamieniaca Łódź

 

Aby utrzymać tempo rewitalizacji potrzebujemy poważnego zastrzyku mieszkań, do których mogą się przeprowadzić lokatorzy takich właśnie, zniszczonych kamienic. Odpowiedzią na te potrzeby ma być nowatorski w Polsce projekt budowy mieszkań komunalnych przez deweloperów. Dzięki temu miasto może zaangażować uwolnione pieniądze w kolejne obszary rewitalizacji. Podobne rozwiązania z powodzeniem stosują już zachodnie miasta. W Polsce my będziemy pionierami. Ogłosiliśmy już pierwsze postępowanie i szukamy partnera, który wybuduje nam na początek 500 mieszkań komunalnych, które potem miasto od niego długoterminowo wynajmie – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Budowa mieszkań komunalnych przez deweloperów. Jak działa ten mechanizm i dlaczego jest opłacalny dla wszystkich stron?

Każdy inwestor chce, żeby jego pieniądze pracowały. Zysk z czynszu, jaki może dostać od miasta jest nieporównywalny z jakąkolwiek lokatą i do tego stabilny, bo samorząd to solidny płatnik. Dla dużych graczy rynkowych to bardzo atrakcyjna i bezpieczna oferta pomnażania kapitału.

 

budowa mieszkań komunalnych

 

Zobacz:

Dla miasta rozwiązanie to jest również wygodne, bo nie wydaje pieniędzy na budowę mieszkań, a tych mieszkań przybywa. Zaoszczędzone pieniądze może zaangażować do innych projektów – remontować jeszcze więcej kamienic. – Miasto ponosi jedynie koszt różnicy w czynszu – dopłaca różnicę od stawki lokatora. To nieporównywalnie niższa kwota od tej, którą musielibyśmy angażować na budowę nowych mieszkań – podkreśla wiceprezydent.

 

Wreszcie lokator. Dla niego nic się nie zmienia, za wynajem nowego mieszkania zapłaci tyle, ile za mieszkanie komunalne.

 

Miasto Łódź zamierza w 2021 roku znaleźć w ten sposób inwestora, który zbuduje 500 mieszkań. W kolejnych latach miasto liczy nawet na 1000 lokali rocznie.

 

Budowa mieszkań komunalnych ma być realizowana na terenach należących do inwestorów, ale miasto wskazało rejony, które uważa za najodpowiedniejsze z uwagi na skomunikowanie czy też dostępu do usług i placówek edukacyjnych.

 

Budowa mieszkań komunalnych w Łodzi – zgłosili się deweloperzy

11 marca 2021  r. miasto ogłosiło, że do negocjacji zgłosiło się pięć podmiotów: Muralpol w konsorcjum z Griffin Real Estate, TAG Immobilien, Heimstaden, Mirbud w konsorcjum i Aria Development.

Analiza ofert zajmie kilka tygodni, a miasto wybierze trzy najlepsze. W kwietniu 2021 r. wysłane zostaną zaproszenia do dialogu konkurencyjnego. Miasto zakłada, że negocjacje i w efekcie wyłonienie partnera do projektu zajmie mniej więcej kwartał.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Polecamy: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in