Widzewska Manufaktura w Łodzi – startuje budowa

07.09.2020

Widzewska Manufaktura w Łodzi została kupiona przez Cavatina Holding. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane mające na celu rewitalizację zabytkowych obiektów i stworzenie tu miejsc do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu.

 

 

Widzewska Manufaktura w Łodzi to pofabryczny kompleks zlokalizowany przy al. Piłsudskiego 135, o ponad 140-letniej historii. Na powierzchni ok. 4 ha znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi. Koncepcja rewitalizacji obejmuje przywrócenie świetności terenu i przebudowę istniejących obiektów. Dzięki temu powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników będzie zrewitalizowany 100-letni park z fontanną. Nowoczesne biura klasy A znajdą zostaną usytuowane w dawnej przędzalni „amerykańskiej” (przerabiano w niej bawełnę z USA), a na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni. Jest to możliwe dzięki specustawie deweloperskiej zaakceptowanej przez Radę Miejską Łodzi, pozwalającej na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

– W nowej koncepcji tego miejsca powstaną nowoczesne obiekty z prawdziwym historycznym sznytem dzięki pozostawieniu wielu oryginalnych elementów istniejącej architektury. Z pewnością odrestaurowany kompleks, oferujący jednocześnie biura, mieszkania na wynajem i lokale handlowo-usługowe, przyciągnie zarówno najemców, jak i mieszkańców Łodzi – mówi Sebastian Świstak – dyrektor komercjalizacji w Cavatina Holding.

 

 

– Celem zespołu projektowego kompleksu nowej Widzewskiej Manufaktury było stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca. W projekcie architektonicznym staraliśmy się zachować elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych. Projektując, wykorzystaliśmy charakterystyczne słupy żeliwne zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i na terenie parku. Estetyka bryły obiektu biurowego w części nadbudowywanej inspirowana była układem nici przędzalnianych. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi połączyliśmy tkankę historyczną z architekturą współczesną w oryginalnym układzie urbanistycznym. Odnosząc się do wspomnianego już założenia zieleni parkowej, zostanie ono uzupełnione o nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Planujemy także rekompozycję układu ścieżek i małej architektury. Całość obszaru zostanie zrewitalizowana i wyeksponowana – dodaje Dominika Grabowska-Ropek – architekt prowadzący, Dział Projektowania Inwestycji, Cavatina Holding.

Sprzedającego w transakcji reprezentowała firma doradcza Deloitte. Inwestycja ruszy jeszcze we wrześniu 2020 roku.

 

Czytaj także: Nowy Pawilon Emilia w Warszawie

Łódź rewitalizuje kamienice przy ulicy Wschodniej

Łódź buduje arenę lekkoatletyczną na Rudzie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in