Park kąpielowy w Wiśle zbudowany w okresie międzywojennym w stylu modernistycznym przeszedł rewitalizację.
Park kąpielowy w Wiśle został zmodernizowany przez firmę Moris Polska. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła. Inwestycja była realizowana w formule „projektuj i buduj”. Polegała ona na rewitalizacji parku kąpielowego zbudowanego w 1932 r. i utrzymanego w stylistyce modernistycznej. Przed realizacją projektu w miejscu inwestycji znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z 1934 r. i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia. Park kąpielowy w Wiśle został zamknięty w 2011 r. ze względu na jego postępującą degradację.
– Cały proces projektowy odbywał się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę i gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę, być może zleci jej wykonanie. Projekt nowej wieży – poza konserwatorem zabytków – był dodatkowo konsultowany z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego – mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska.
Generalny wykonawca miał za zadanie przywrócenie parkowi kąpielowemu walorów funkcjonalnych, estetycznych i historycznych wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. XX w. Powstały dwa baseny: rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba łączy drewniane molo. Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Park kąpielowy w Wiśle może pomieścić 600 osób.
Ponadto powstał tu budynek wielofunkcyjny, przystosowany do organizowania imprez. Będzie mógł służyć jako kawiarnia, natomiast na dachu uruchomione zostanie kino plenerowe dla blisko 200 osób. Wybudowano również obiekt administracyjny i oddzielną część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.
– W całym projekcie staraliśmy się jak najściślej oddać ducha modernizmu okresu międzywojennego i zostało to zatwierdzone przez służby konserwatorskie. Pieczołowicie dbaliśmy o zachowanie oryginalnej zieleni na terenie budowy, dlatego m.in. cztery piękne stare dęby przylegające do budynku wielofunkcyjnego były pod naszą szczególną opieką. Cały obiekt jest przez nas silnie nasycony technologiami z zakresu tzw. inteligentnego budownictwa, stąd oficjalna nazwa tego projektu funkcjonująca u strony zamawiającej to „Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle”. Wdrożyliśmy więc elektroniczne rozwiązania ułatwiające zarządzanie zarówno obiektem i przepływem gości, jak też ich bezpieczeństwem. Jak we wszystkich obiektach pływackich budowanych przez naszą firmę szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo dzieci. Ich wodny plac zabaw ma głębokość 22 cm, a jego dno stanowi specjalna wykładzina antypoślizgowa. Dzięki pompom ciepła gwarantujemy w basenach temperaturę wody 28°. Park kąpielowy bardzo atrakcyjnie prezentuje się także o zmierzchu. Zapewniliśmy mu profesjonalne różnokolorowe oświetlenie iluminacyjne, jakie stosuje się w obiektach koncertowych i innych placówkach kultury – podsumowuje Wojciech Marasik, dyrektor ds. projektów Moris Polska.
Przeczytaj też:
Hotel Baltic Wave z panoramicznym basenem
Zastosowanie elementów prefabrykowanych w konstrukcji basenów