Odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości

01.02.2008

Z dniem 31 stycznia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 11, poz. 66).

Rozporządzenie zawiera regulacje dotyczące sposobu i trybu przeprowadzania postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Wszczynając postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej, minister zawiadamia osobę, której niniejsze postępowanie dotyczy, a następnie przekazuje sprawę Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Postępowanie wyjaśniające kończy się sporządzeniem protokołu końcowego, który wraz z pozostałą dokumentacją z przeprowadzonego postępowania jest przekazywany ministrowi. Na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego oraz uwzględniając całokształt okoliczności ustalonych w tym postępowaniu, minister wydaje decyzję o zastosowaniu jednej z kar dyscyplinarnych, wskazanych odpowiednio w art. 178 ust. 2, art. 183 ust. 2 oraz art. 188 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami albo o umorzeniu postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
Ponadto w rozporządzeniu zawarto regulamin i organizację Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz określono wysokość wynagrodzenia przysługującego członkom Komisji Odpowiedzialności Zawodowej i obrońców z urzędu uczestniczącym w prowadzonych postępowaniach z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
Rozporządzenie stanowi wykonanie dyspozycji, zawartej w art. 197 pkt 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) i zastępuje obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 136).

Źródło (tekst): Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.