Nowy dworzec kolejowy w miejscowości Czeremcha

20.01.2020

W miejscowości Czeremcha podróżni mogą już korzystać z nowego dworca. Obiekt kosztował 13 mln złotych i został zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Dworzec w Czeremsze powstał w miejscu starego budynku z lat 80. XX wieku. Nowy dworzec jest jednym z 40 Innowacyjnych Dworców Systemowych budowanych przez PKP S.A. i jednym z około 200 obiektów znajdujących się na liście Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Stacja w Czeremsze to węzeł przesiadkowy położony przy Magistrali Wschodniej łączącej Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce.

W nowym budynku znajduje się poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem, pomieszczenie dla matki z dzieckiem oraz toaleta. Wykonano nowoczesny system informacji pasażerskiej, zainstalowano monitoring. Nowy dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wewnątrz zainstalowano pętle indukcyjne (wzmacniacze głosu) dla osób niedosłyszących, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących.


Fot. PKP S.A.

 

W ramach inwestycja zagospodarowano teren przy dworcu – wyznaczono miejsca parkingowe, w tym miejsca typu Kiss&Ride, zbudowano wiatę rowerową i stację naprawy rowerów. Podobnie jak w przypadku innych Innowacyjnych Dworców Systemowych na dworcu w Czeremsze zastosowano rozwiązania proekologiczne (kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED, pompy ciepła, system odzysku wody szarej (deszczowej).

Koszt inwestycji – około 13 mln zł brutto – został pokryty ze środków własnych PKP S.A. oraz z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW). Przebudowa dworca w Czeremsze jest jedną z 10 inwestycji PKP S.A. realizowanych z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej w ramach POPW. Pozostałe dworce to: Skarżysko-Kamienna (świętokrzyskie), Białystok, Bielsk Podlaski, Siemiatycze (podlaskie), Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Nidzica, Szczytno (warmińsko-mazurskie).

PKP S.A.

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.