Na Śląsku powstał biurowiec z drewna

22.07.2022

Wood Core House to budynek biurowo-usługowy, który został wzniesiony w technologii modułowych konstrukcji szkieletowych Wood Pack. Są one gotowe do montażu i można je stosować w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym, w segmencie użyteczności publicznej oraz w branży usługowej.

 

Od kilku dekad drewno zyskuje na popularności jako materiał konstrukcyjny budynków. Jednak w Polsce wciąż wykorzystywanie drewna do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych czy biurowo-usługowych nie jest zbyt popularne. Obecnie nasze miasta to nadal połączenie betonu, stali, szkła.

Z czego to wynika? W czym tkwi problem? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich są obawy o wytrzymałość drewnianych konstrukcji. Nie było bowiem do tej pory systemu, który byłby w pełni sprawdzony i który dawałby możliwość konstruowania budynków z drewna wyższych niż 3 kondygnacje. To się jednak zmieniło. W ciągu ostatnich lat poczyniono ogromny postęp technologiczny, aby przekroczyć granice, obalić mity i stereotypy na temat budownictwa drewnianego. W Szwecji powstaje 20-piętrowy wieżowiec z drewna. W krajach skandynawskich, w których panuje surowy klimat i trudne warunki pogodowe, budownictwo drewniane wpisało się na stałe w architekturę krajobrazu. Kraje te przodują pod względem liczby nowo powstających budynków w szkielecie drewnianym, ponieważ badania i rozwój technologii udowodniły dużo lepsze parametry drewna – cieplne, izolacyjne czy bezpieczeństwa przeciwogniowego. Analogicznie jest w konstrukcjach Wood Pack.

 

Fot. Oficjalne przecięcie wstęgi podczas otwarcia nowej hali produkcyjnej i pierwszego drewnianego biurowca na Śląsku

 

19 maja 2022 r. w Jaworznie uroczyście otwarto pierwszy drewniany biurowiec na Śląsku. Wydarzenie połączono z panelem dyskusyjnym dotyczącym ekologicznych rozwiązań dla budownictwa. Wzięło w nim udział przeszło 130 osób, w tym branżowi eksperci, przedstawiciele miast, reprezentanci deweloperów oraz architekci. Podczas konferencji zostały także zaprezentowane wyniki najnowszych badań rynkowych oraz prognozy dla branży budownictwa drewnianego w Polsce i Europie.

 

biurowiec z drewna

Fot. Biurowiec z drewna w Jaworznie

 

>>> Drewniany biurowiec w Środzie Śląskiej – jeden z pierwszych w Polsce

>>> Wieżowiec Pi – najwyższy drewniany budynek w Szwajcarii

>>> Hypérion – najwyższy drewniany wieżowiec Francji oddany mieszkańcom

 

Wyjątkowa technologia drewnianych modułów

Budownictwo modułowe nie jest niczym nowym. Wyjątkową natomiast jest nasza ambicja wprowadzenia do przestrzeni miejskich drewnianych, wielokondygnacyjnych konstrukcji. Nie musimy sięgać po zagraniczne rozwiązania, mamy technologię gruntownie opracowaną i przetestowaną na Politechnice Śląskiej, pozwalającą budować szybko, bezpiecznie i ekologicznie. Moduły powstają w laboratoryjnych warunkach, na stołach produkcyjnych wykonanych według autorskiego projektu. Ich wymiary charakteryzują się dokładnością wykonania co do milimetra. Wyróżnikiem tej technologii jest przede wszystkim wytrzymałość potwierdzona doskonałymi wynikami a także dostępność, łatwość jej montażu. Krótki czas prefabrykacji, bazowanie na powtarzalnych modułach wytworzonych wcześniej i składowanych w magazynie, pozwala skompletować konstrukcję pod zamówienie w zaledwie kilka dni – mówi Radosław Bańkowski, współtwórca systemu i Dyrektor Handlowy Wood Core House.

 

Badania i testy wytrzymałościowe systemu Wood Core House pozwalają na wznoszenie obiektów nawet do 9 kondygnacji. Skąd ta pewność? Potwierdzona badaniami i certyfikatami przeprowadzonymi przez niezależne jednostki i instytucje badawcze. M.in.: REI 90, REI 120, NRO i CE.

Spółka współpracuje z Politechniką Śląską badając wytrzymałość zarówno pojedynczych elementów, fragmentów ścian, ścian ze stropem, jak i całej konstrukcji. Otrzymane wyniki pokazują, że konstrukcja wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia niż wymagają obowiązujące normy krajowe i europejskie.

 

Biurowiec z drewna to dopiero początek

Pod koniec 2022 roku w Jaworznie powstanie czterokondygnacyjny blok o konstrukcji drewnianej Wood Core House.

I to nie będzie nasze ostatnie słowo. W planach mamy kolejne konstrukcje biurowców i bloków, najpierw 6- kondygnacyjnych, następnie 8-kondygnacyjnych – dodaje Radosław Bańkowski. W budowaniu z modułów z litego drewna najbardziej fascynuje nas to, że z jednej strony drewno jest materiałem naturalnym, wytrzymałym i przyjaznym dla człowieka, a z drugiej strony zaawansowany technologicznie proces tworzenia przez nas drewnianych modułów jest trwały, sprawdzony i wielokrotnie przekracza obowiązujące normy bezpieczeństwa.

 

>>> Drewniane budynki mieszkalne – rozwiązania konstrukcyjne

>>> Tulipanowiec amerykański – zastosowanie w budownictwie

>>> Drewniana architektura na Syberii

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in