Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – realizacja uszczelnień Forbuild

27.09.2017

W roku 2014 firma Forbuild otrzymała zlecenie na opracowanie systemu uszczelnienia konstrukcji podziemnej obiektu Muzeum II W.Ś. w Gdańsku realizowanego w oparciu o projekt konstrukcji opracowany przez pracownię konstrukcyjną „PG-Projekt Biuro Projektów Paweł Gębka”.

 

 

Do 16 m słupa wody

Obiekty muzeum zostały zaprojektowane na terenach delty Wisły w sąsiedztwie Kanału Raduni na terenach o wysokiej infiltracji wody. Projekt budowlany określił stopień infiltracji na wysokości posadowienia obiektu na 750 l/s. Dodatkowo, ze względu na bliską zabudowę, nie było możliwości prowadzenia pompowania odciążającego wykop, bowiem lej depresyjny miałby wpływ na sąsiednie obiekty. Zgodnie z projektem budowlanym obiekt został wykonany w szczelnej wannie realizowanej w postaci obwodowej ściany szczelinowej zamkniętej od dołu korkiem betonowym o miąższości 2 m, realizowanym metodą betonowania podwodnego. Przedsięwzięcie było wyzwaniem dla wykonawcy ścian i korka, bowiem zgodnie z danymi Projektu Budowlanego wykonanie wanny szczelnej ze szczelnością rzędu 99% spowoduje napływ wody do wykopu w ilości 20 m³/h, co uniemożliwi realizację konstrukcji żelbetowej w warunkach suchego wykopu. Powodowało to konieczność doszczelnienia korka betonowego oraz ścian szczelinowych w celu zminimalizowania ilości wody w wykopie, tym bardziej że pod korkiem i na zewnątrz ścian występuje woda pod ciśnieniem 15–16 m słupa H2O.

 

  

 

Projekt uszczelnienia obiektu Muzeum zakładał wykonanie:

– izolacji ciężkiej płyty dennej z mat bentonitowych BENTIZOL,

– uszczelnienia zamka płyty dennej w ścianie szczelinowej,

– przerw roboczych w betonowaniu płyty dennej,

– uszczelnienia konstrukcji zbiorników przeciwpożarowych zlokalizowanych na płycie dennej obiektu.

Na potrzeby realizacji powierzonego zadania zapewnienia szczelności części podziemnej obiektu oraz zbiorników na wodę został przygotowany unikatowy projekt warsztatowy izolacji i rozmieszczenia elementów systemu uszczelnień. W uzgodnieniu z generalnym wykonawcą Dział Techniczny firmy Forbuild wykonał kilkadziesiąt detali rysunkowych pokazujących szczegółowe schematy montażu taśm uszczelniających na przerwach technologicznych w betonowaniu. Szczegółowość wykonanych rysunków minimalizowała kolizje taśm uszczelniających ze skomplikowanym i gęsto rozmieszczonym zbrojeniem. Wszystkie detale były na bieżąco konsultowane z kierownikiem montażu uszczelnień i w razie konieczności aktualizowane zgodnie ze stanem rzeczywistym zastanym na budowie. Proces projektowania i wykonawstwa tak skomplikowanego przedsięwzięcia budowlanego polegał na ścisłej współpracy i koordynacji pracy specjalistów wielu branż.

 

  

 

40 pracowników – zespoły montażowe Forbuild

Prace uszczelniające w obiekcie były prowadzone przez kilka zespołów montażowych Forbuild. Ilość pracowników była na bieżąco dostosowywana do potrzeb wykonawcy robót żelbetowych.

Materiałami wykorzystanymi w pracach uszczelniających były:

– taśmy uszczelniające,

– węże iniekcyjne P-100,

– taśmy pęczniejące FORBENT,

– żywice iniekcyjne.

Charakterystyczna dla tego obiektu była konieczność doszczelnienia blisko 1000 sztuk 22-metrowych mikropali zaprojektowanych w celu połączenia korka betonowego z płytą denną i zabezpieczenia w ten sposób konstrukcji przed wyporem wody. Dodatkowym utrudnieniem było wykonywanie prac betoniarskich, a tym samym i uszczelniających, także w warunkach zimowych.

 

  

 

Nowe doświadczenia i ostateczny sukces

Wykonane w ramach tego kontraktu prace były dla firmy Forbuild dużym wyzwaniem i okazją do powiększenia doświadczenia przy uszczelnianiu obiektów w skrajnie trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Przekazanie muzeum do użytkowania przez konsorcjum Hochtief–Warbud jest również w cząstce sukcesem firmy Forbuild i jej pracowników.

 

 

Gotowi na kolejne wyzwania

Zespoły montażowe Forbuild to 40 pracowników uszczelniających inwestycje w całej Polsce. Aktualnie są to:

– Szpital UJ Prokocim Kraków – generalny wykonawca: konsorcjum Warbud–Porr,

– Aquamarina Międzyzdroje – generalny wykonawca: Budimex,

– Galeria Handlowa Wroclavia Wrocław – generalny wykonawca: Warbud,

– Forum Radunia Gdańsk – generalny wykonawca: Warbud.

 

 

 

FORBUILD SA
ul. Górna 2a
26-200 Końskie
tel. +48 41 375 13 47
fax +48 41 375 13 48
forbuild@forbuild.eu

www.forbuild.eu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.