Muzeum Historii Polski – wmurowanie kamienia węgielnego

15.10.2018

11 października z udziałem Mateusza Morawieckiego, premiera Rządu RP, oraz Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski.

Inwestorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a generalnym wykonawcą – Budimex. Autorem projektu jest warszawskie biuro WXCA sp. z o.o. Obecnie Budimex kończy już roboty ziemne pod nadzorem archeologa, trwają także prace w zakresie wykonania izolacji przeciwwodnej powłokowej części podziemnej budynku oraz wykonania konstrukcji w technologii betonu wodoszczelnego. Kładzione są też płyty fundamentowe oraz montowane ściany i słupy.

Muzeum Historii Polski to państwowa instytucja kultury powołana do istnienia 2 maja 2006 r. Placówka ma prezentować najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju. Ma także przybliżać tradycje parlamentarne, rolę ruchów obywatelskich, znaczenie walk o wolność i niepodległość. Obiekt będzie zlokalizowany na warszawskiej Cytadeli. Muzeum będzie wyróżniało się najnowocześniejszymi rozwiązaniami, m.in. tymi służącymi do ochrony eksponatów w razie różnych, nawet najbardziej ekstremalnych zagrożeń. Budimex zamontuje też systemy akustyczne, dzięki którym będzie można organizować koncerty bez dodatkowego nagłośnienia.

 

 

Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana 30 maja br. Budowa rozpoczęła się w lipcu. Zakończenie jest planowane na 2021 r. Budynek będzie miał dwie kondygnacje podziemne oraz cztery kondygnacje naziemne. Jego łączna powierzchnia to ponad 53 tys. m². Elewacja będzie wykonana głównie z kamienia z fragmentami w postaci fasady szklanej. W placówce poza częścią ekspozycyjną znajdą się także pracownie konserwatorskie, laboratoria, magazyny, centrum edukacyjne, przestrzenie biurowe i socjalne dla pracowników oraz restauracja i kawiarnia. Wystawa stała będzie zajmować 7 tys. m², a wystawy czasowe – 1,5 tys. m². W muzeum powstanie też audytorium na ok. 600 osób oraz sala kinowa na ok. 150 osób.

Muzeum to placówka, w której będą przechowywane niezwykle cenne dokumenty, dlatego bardzo ważne jest, aby je specjalnie zabezpieczyć. W tym celu zaprojektowano m.in. przegrody odporne na obciążenie zagruzowaniem powstałym np. w wyniku zburzenia części nadziemnej budynku.

W obiekcie znajdą się też innowacyjne rozwiązania akustyczne. W sali kinowo-teatralnej będzie zastosowana konstrukcja „pudełka w pudełku’, co zapewni wyjątkowe wyciszenie i akustykę. Bryła pomieszczenia będzie całkowicie oddzielona od pozostałej konstrukcji budynku, a w jego wnętrzu, czyli w tzw. pudle, zostaną zastosowane wibroizolatory zmniejszające drgania. Dodatkowo w salach: widowiskowej, kinowo-teatralnej, projekcyjnych, warsztatowych, kompleksu studyjnego (studio nagrań, reżysernia, green box), reprezentacyjnej będzie wykorzystana teoria falowa akustyki traktująca wnętrza jako zespół rezonatorów, które zapewniają doskonałą jakość dźwięków. Dzięki temu w sali widowiskowej będą mogły odbywać się koncerty muzyki poważnej bez nagłośnienia, koncerty muzyki rozrywkowej z nagłośnieniem, konferencje i wykłady, seanse wideo wysokiej rozdzielczości oraz spektakle.

 

 

Innym ciekawym rozwiązaniem w budynku jest system BMS, który będzie wyposażony w inteligentny moduł odpowiedzialny za przewidywanie wystąpienia możliwych awarii i ich automatycznego zgłaszania służbom technicznym obiektu. Placówka będzie też wykorzystywać odnawialne źródła energii geotermalnej. Podczas odwiertów gruntowych powstanie 30 sond o głębokości ok. 160 m, które będą stanowiły źródło ciepła i chłodu.

Przed pożarem obiekt będzie chronić nowoczesna instalacja, przetwarzająca wodę w mgłę wodną. Pozwala to na znaczne ograniczenie zasięgu pożaru oraz bardzo ułatwia późniejszą akcję ratownikom i umożliwia szybką ewakuację ludzi. Z kolei nowoczesna instalacja wentylacji mechanicznej zapewni mikroklimat, który umożliwi zachowanie wymaganych parametrów dla wystaw czy też magazynowanych dóbr historycznych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in