Monopolis – nowe miejsce kulturalno-biznesowe w Łodzi

31.01.2020

Monopolis to kompleks biurowo-usługowy, który powstał dzięki rewitalizacji zabytkowych obiektów dawnego Monopolu Wódczanego oraz budowie dwóch nowych budynków. Jest nominowany do MIPIM Awards 2020.

 

 

Inwestycję realizuje Budimex SA od lutego 2018 r. Na wiosnę br. zostanie oddana do użytku. Powstaną tu biura, restauracje, kawiarnie, klub fitness, spa z basenem, klub malucha i przedszkole, a także galeria sztuki i teatr. Ważne miejsce zajmie w kompleksie muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego.

Monopolis znajduje się u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, w okolicy dworca Łódź Fabryczna.

Zadanie projektowe obejmowało przywrócenie spójności całemu terenowi pofabrycznemu Zakładu Spirytusowego Polmos. Istotne było zachowanie oryginalnej architektury obiektów, ale także przystosowanie ich do nowych funkcji. Dodatkowo zaplanowano tu budowę nowych budynków o nowoczesnym wyglądzie, które miały uzupełniać te zabytkowe. W pierwszym etapie prac odrestaurowano i zaadaptowano do nowych funkcji budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim wybudowano obiekty M2 i M3.

 

Czytaj także: Powstanie kompleks Monopolis w Łodzi

 

 

W sumie powstało tu 23 400 m² biur klasy A, mieszczących się w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki (7000 m²) oraz nowych budynkach (8050 i 8350 m²). Powierzchnia całkowita wyniosła 28 000 m². Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM na poziomie bardzo dobrym i znakomitym, a więc wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane są ukierunkowane na stworzenie komfortowego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko.

Kompleks został nominowany do MIPIM Awards 2020 w kategorii obiektu wielofunkcyjnego, tym samym znajdując się wśród czterech najlepszych inwestycji na świecie – obok tych w Singapurze, Montrealu i Bangkoku.

Inwestor: Virako sp. z o.o. Architektura: Grupa 5 Architekci. Wartość kontraktu: 150 mln zł

 

 

Przeczytaj też: Rynek nieruchomości w Łodzi

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in