Międzynarodowy projekt BIM4EEB

09.04.2019

PROCHEM S.A. jest partnerem europejskiego programu wspierającego funkcjonalność BIM w procesie renowacji budynków.

 

Fot. Fotolia.com

 

Celem projektu BIM for Efficient rEnovation in Buildings (BIM4EEB) jest określenie metod i narzędzi pokonujących obecne bariery pojawiające się na różnych etapach procesu renowacji (oględziny stanu istniejącego, podjęcie decyzji o konieczności renowacji, projektowanie zmian, budowa i utrzymanie obiektu), opracowanie wytycznych do implementacji BIM, a także zapewnienie łatwej i praktycznej platformy operacyjnej będącej centralną bazą informacji (CDE).

 

Główne założenia programu BIM4EEB:

  • redukcja czasu tworzenia elektronicznej bazy danych o obiekcie o min. 30%,
  • zmniejszenie czasu podejmowania decyzji o zmianach w budynku przez jego mieszkańców o min. 10%,
  • redukcja czasu podejmowania decyzji na różnych etapach renowacji dla różnych wariantów renowacji o min. 30%,
  • zmniejszenie zużycia energii przez budynek o min. 10%,
  • łączenie modeli i standaryzacja wymiany danych pomiędzy BIM i BACS (Building Automation and Control System),
  • zharmonizowanie normalizacji wymiany danych, jej formatów oraz walidacja stworzonych narzędzi dla BIM.

 

Efektem końcowym BIM4EEB jest podniesienie jakości i komfortu życia mieszkańców modernizowanych obiektów oraz zapewnienie zmniejszenia kosztów utrzymania budynków.

– Wyzwaniem dla PROCHEMU jako uczestnika tego programu jest opracowanie skutecznych i niezawodnych metod oraz narzędzi do szybkiej inwentaryzacji obiektu do modelu 3D oraz zintegrowanie go z danymi semantycznymi wykraczającymi poza informacje geometryczne – mówi Marek Kiersznicki, wiceprezes PROCHEM S.A.

Projekt BIM4EEB koordynowany jest przez Politechnikę w Mediolanie we współpracy z Fondazione Politecnico di Milano. Oprócz spółki PROCHEM partnerami są dwie firmy inżynierskie (CAVERION, CGI Sverige), uczelnie wyższe (Politechnika w Mediolanie, Uniwersytet College Cork, Uniwersytet Techniczny w Dresden), instytuty badawcze (VTT, RISE), administratorzy publiczni (Lombardy Rergion, ALER VCBM), firmy (SOLITEL, SUIT5, OneTeam, VisualLink) oraz jednostka współpracująca (Architects Council of Europe).

Program finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i trwa od 1 stycznia br. do 30 czerwca 2022 r.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.