Inwestycje Lafarge w Polsce

15.12.2017

Modernizacja Cementowni Kujawy to jeden z trzech największych projektów dla Grupy LafargeHolcim na świecie.

Celem jest stworzenie najnowocześniejszego obiektu na świecie, dlatego Lafarge w Polsce zainwestował już 310 mln zł w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma przeprowadziła także wartą 10 mln zł modernizację Cementowni Małogoszcz.

Lafarge w Polsce inwestuje w modernizacje i rozbudowy swoich zakładów, aby były one nowoczesne, miały minimalny wpływ na środowisko oraz zapewniały przewagę konkurencyjną. Przykładem jest projekt modernizacji Cementowni Kujawy, znajdującej się w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz budowy na jej terenie nowoczesnej platformy paliw alternatywnych. Firma przeznaczyła na ten projekt ponad 150 mln zł. Inwestycja obejmie m.in. przebudowę pieca, budowę nowych terminali załadunkowych cementu, stworzenie w pełni zautomatyzowanego, nowoczesnego laboratorium oraz budowę hali do przygotowania paliw alternatywnych. Cały projekt ma na celu zwiększenie efektywności produkcji Cementowni Kujawy przez dostosowanie linii produkcyjnej wypału klinkieru do spalania niskoprzetworzonych paliw alternatywnych, zabezpieczenie alternatywnych źródeł energii oraz poprawę jakości produktów i obsługi klientów.

 

Zakład na Kujawach spełnia wszelkie krajowe oraz europejskie normy ochrony powietrza przed pyłowymi i gazowymi zanieczyszczeniami – jest to jeden z głównych efektów wieloletnich inwestycji firmy w ochronę środowiska. Budowa platformy paliw alternatywnych, która powstaje na ternie o powierzchni 2,5 ha jest kontynuacją tego trendu. Nowa inwestycja spełni wysokie wymagania jakościowe i środowiskowe. Dzięki platformie odpady, takie jak plastik, papier, tekstylia czy pocięte opony zostaną przetworzone w energię, która dostarczy 80% ciepła niezbędnego do wypalania klinkieru. Hala będzie służyła nie tylko jako magazyn odpadów, ale również w niej znajdować się będą maszyny i urządzenia wytwarzające paliwo alternatywne. Będzie tam też miejsce dla gotowych, przetworzonych paliw alternatywnych.

 

 

W tym roku Lafarge przeprowadził prace remontowe i projekty inwestycyjne także na terenie swojej drugiej cementowni – w Małogoszczu. – Wartość modernizacji przeprowadzanych w 2017 r. wyniesie łącznie 10 mln zł (od stycznia do lipca ponad 4 mln zł). Wszystkie prace miały na celu usprawnienie działalności zakładu, wprowadzenie optymalizacji procesów oraz zminimalizowanie wpływu cementowni na środowisko naturalne. Zrealizowano m.in. następujące projekty: modernizacja kanału dolotowego do chłodnicy pieca obrotowego, remont wylotu pieca oraz montaż nowego układu napędowego młyna surowca – wylicza Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Małogoszcz, Lafarge w Polsce. Kompleksowemu remontowi poddany został także komin dla pieców obrotowych nr 1 i 2, dzięki czemu udało się przedłużyć jego żywotność o co najmniej 10–15 lat.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.