Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Umocnienia brzegu morskiego Pobrzeża Koszalińskiego

03.09.2014

STRABAG został generalnym wykonawcą dwóch inwestycji na Pobrzeżu Koszalińskim w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego przez Urząd Morski w Słupsku.

Umowy na realizację kontraktów zostały podpisane w dniu 21 sierpnia. Oba przedsięwzięcia obejmują kompleksowe zaprojektowanie, wykonanie i oddanie do użytkowania morskich budowli hydrotechnicznych w celu zapewnienia ochrony brzegu w warunkach otwartego morza. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej łączna wartość wynosi blisko 22,5 mln zł brutto.

W ramach zadania IV zostanie wybudowany osłonowy falochron, który zabezpieczy ujście przetoki Jeziora Jamno do morza przed wysokimi falami i ochroni wrota przeciwsztormowe przed uszkodzeniem. Konstrukcja o długości 200 m jest projektowana jako ażurowy falochron tarczowy. Ażurowy charakter budowli zapewni ochronę naturalnego transportu rumowiska, który odbywa się wzdłuż brzegu i zasila dwie mierzeje: Jezioro Jamno i Bukowo. Dzięki temu ulegnie zatrzymaniu silnie postępująca erozja na odcinku brzegu obu mierzei. Konstrukcja wsporcza falochronu osadzona zostanie na trójpalowych podporach wykonanych ze stalowych pali rurowych ułożonych w kozioł palowy z ukośnymi palami wsporczymi pochylonymi w kierunku nadchodzącej fali zewnętrznej. Sekcje pali ułożone będą względem siebie w rozstawie osiowym co ok. 5 m. Nadbudowa falochronu zostanie wykonana jako żelbetowa z krzywoliniową płaszczyzną łamacza fal. Cała konstrukcja będzie wysoka na 5 m, z czego 1 m znajdzie się pod wodą, a 4 m nad poziomem morza. Po zakończeniu prac związanych z budową falochronu na dnie powstaną narzuty kamienne, których zadaniem będzie antykorozyjne zabezpieczenie dna morskiego.

 

Fot. archiwum STRABAG

 

W ramach zadania V, po wschodniej i zachodniej stronie ujścia z Jeziora Jamno (km 294,170–294,710), powstaną 2 opaski brzegowe narzutowe o długości 250 mb każda. Ich korpus zlokalizowany będzie u podnóża wydmy i wzdłuż kanału ujścia z jeziora do morza. Posadowiony zostanie bezpośrednio na warstwie wyrównawczej - pospółka frakcji 32-64 mm, o grubości 0,25 mm, ułożona na geotkaninie mocowanej do podłoża gruntowego. Konstrukcja ochroni brzeg przed erozją strukturalną i sztormową mierzei jeziora i będzie częścią zabezpieczenia przeciwpowodziowego niskiego zaplecza lądowego.

Prace przy realizacji obu kontraktów na Wybrzeżu Słowińskim STRABAG zakończy w czerwcu 2015 r.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube