infraBIM 2020 V4 Expo & Multi-Conference

16.11.2020

infraBIM 2020 V4 Expo & Multi-Conference dotyczyła przede wszystkim budownictwa 4.0 i cyfryzacji branży budowlanej.

 

infraBIM 2020 V4 Expo & Multi-Conference odbyła się 13–16 października 2020 r. Ze względu na pandemię zdecydowano o rezygnacji z majowego terminu. Wykorzystując możliwości techniczne oraz kompetencje i kreatywność organizatorów, zrealizowano wydarzenie, które nawet w wersji online pozwoliło osiągnąć światowy poziom zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Dodatkowo towarzyszyło mu powstanie pierwszego wideokanału informacyjnego w postaci infraSTUDIO.

 

infraBIM 2020 V4

 

W wydarzeniu wzięło udział ponad 800 uczestników z 24 krajów świata, w tym tak odległych, jak Australia, Egipt, Peru i Wietnam. Organizatorem była fundacja EccBIM przy wsparciu zespołu infraTEAM jako operatora. Politechnika Śląska była głównym partnerem akademickim.

W sesji otwarcia infraBIM 2020 V4 Expo & Multi-Conference głos kolejno zabrali: JM Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, Hubert Nowak – prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Tomasz Żuchowski – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Richlove Mensah – dyrektor regionalny Departamentu Handlu Międzynarodowego z Ambasady Brytyjskiej, Wiktor Piwkowski – koordynator Projektu BIM Standard PL. Konferencja odbyła się dzięki dużemu wsparciu Departamentu Handlu Zagranicznego i ambasad brytyjskich naszego regionu Europy.

Razem z firmą SPI zrealizowana została sesja specjalna SMART INFRASTRUCTURE. Nie było wcześniej takiego wydarzenia w tej części Europy, a od niego zaczęło się całe infraBIM. Najwięksi zagraniczni eksperci BIM, którzy brali udział w kluczowych brytyjskich inwestycjach w infrastrukturę, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu cyfryzacji budownictwa.

Drugi dzień to z kolei BIM HYDE PARK i zaangażowanie zespołu Urzędu Zamówień Publicznych. To specjalne wydarzenie podzielone zostało na trzy części. Najpierw wprowadzenie w postaci serii prelekcji na temat strategii BIM na centralnym szczeblu krajów Grupy Wyszehradzkiej, a potem dwa panele dyskusyjne. W pierwszym przedstawiciele największych centralnych instytucji rozmawiali na temat implementacji krajowych standardów BIM. Drugi panel z udziałem m.in. świata akademickiego i organizacji zawodowych poświęcony był kompetencjom BIM.

Pozostałe dwa dni to seria sesji plenarnych oraz praktycznych warsztatów.

 

infraBIM 2020 V4

 

Przez cztery dni można było wysłuchać prawie 40 prelekcji, wziąć udział w blisko 20 warsztatach oraz uczestniczyć w kilku ważnych panelach dyskusyjnych. Prelegenci i dyskutanci należeli do najbardziej znanych ekspertów BIM w Europie, którzy brali udział w największych infrastrukturalnych kontraktach Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Wśród nich byli też przedstawiciele naszego regionu, zaangażowani m.in. w projekty Rail Baltica, Centralny Port Komunikacyjny czy Centrum Nauki Kopernik.

Patronat honorowy nad infraBIM objęły takie centralne instytucje, jak Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Zamówień Publicznych, GDDKiA, Fundacja Grupy PKP i Ambasada Brytyjska w Warszawie. Wydarzeniu patronowało również prawie 20 innych podmiotów – organizacji zawodowych, samorządowych i ośrodków akademickich.

Szczegółowe informacje na temat infraBIM 2020 V4 Expo & Multi-Conference oraz materiały archiwalne wideo znaleźć można na www.infraBIM.info oraz www.infraSTUDIO.info.

 

dr hab. inż. Marek Salamak

prof. Politechniki Śląskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także: Autodesk BIM Days 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0

BIM – teraźniejszość i bliska przyszłość

Pomówmy o BIM – podcasty dla branży budowlanej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.