Elektrociepłownia „Mikołaj” zyska wysokosprawną kotłownię gazową, która zastąpi kotły na paliwo węglowe, co przyczyni się jej niskoemisyjności.
Elektrociepłownia „Mikołaj” w Rudzie Śląskiej przejdzie modernizację dzięki realizacji przez WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP Sp. z o.o. przedsięwzięcia „Dostosowanie istniejących kotłów w EC Mikołaj do wymagań prawnych – Dyrektywy IED i konkluzji BAT”.
Fot. Michael – stock.adobe.com
Obecnie Elektrociepłownia „Mikołaj” korzysta z trzech źródeł energii na paliwo węglowe – dwóch kotłów OR i jednego WR. Ich łączna moc maksymalna (zainstalowana) wynosi 82,6 MW. Po modernizacji natomiast działać będzie pięć kotłów (w tym dodatkowe dwa szczytowe) na paliwo niskoemisyjne, gazowe. Wzrośnie też ich moc zainstalowana do 104,6 MW. Zastąpienie kotłowni węglowej wysokosprawną kotłownią gazową dodatkowo podwyższy sprawność wytwarzania ciepła – z 85% do min. 92%. Inwestycja obejmie również modernizację automatyki kotłów, wymianę wentylatorów wyciągowych, budowę indywidualnych emitorów, a także wymianę kanałów spalin (dobranych do spalania gazu dla kotłów OR i WR). Wyburzone zostaną stare urządzenia oczyszczania spalin kotłów, odżużlania oraz instalacji odprowadzania pyłów. Obecna kotłownia zostanie przystosowana do zmiany paliwa. Powstanie kotłownia szczytowa, w skład której będą wchodziły dwa kotły wodne, gazowe o mocy cieplnej 11 MWt wraz z koniecznymi instalacjami. Na terenie elektrociepłowni przewidziano także realizację sieci gazowej, która będzie wiodła od stacji pomiarowej PSG do budynków obu kotłowni.
Elektrociepłownia „Mikołaj” po modernizacji obejmie zasięgiem 8 z 10 dzielnic Rudy Śląskiej, czyli blisko 40,5 km². Projekt będzie ważny dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego lokalnej społeczności, jak również całego regionu.
Modernizacja przyczyni się do ograniczeni emisji: dwutlenku siarki do atmosfery o 413,890 t/rok, tlenków azotu o 117,141 t/rok, pyłu o 35,942 t/rok oraz dwutlenku węgla do atmosfery o 40 642 t/rok.
Koszt projektu wyniesie ponad 36,7 mln zł. Zostanie on dofinansowany pożyczką z NFOŚiGW w wysokości 25,4 mln zł, w ramach programu priorytetowego Energia Plus. Zmodernizowana instalacja energetyczna elektrociepłowni ma zostać oddana do użytku w kwietniu 2023 roku, a efekty ekologiczne pojawią się już na początku 2024 roku.
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Przeczytaj też:
Budownictwo energetyczno-przemysłowe w Polsce 2021-2026. Raport
Gazociąg Strachocina–granica RP po odbiorze eksploatacyjnym