MLP Group z projektem fotowoltaicznym „on site”

11.01.2022

MLP Group zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,93 MWp na dachach 10 swoich parków logistycznych w całej Polsce.

 

MLP Group

 

MLP Group– Green Industrial Developer – rozpoczyna strategiczny program budowy farm fotowoltaicznych na dachach posiadanych obiektów logistycznych. Będzie to największy projekt „on site” w Polsce, z przeznaczeniem wykorzystania wytwarzanej energii elektrycznej głównie na własne potrzeby. Inwestycję zrealizuje firma Quanta Energy.

Projekt obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznych w 10 zlokalizowanych w Polsce parkach logistycznych należących do MLP Group. Całkowita powierzchnia paneli to blisko 120 tys. m², a ich łączna moc wyniesie 5,93 MWp. W celu zwiększenia bezpieczeństwa do budowy wykorzystana zostanie specjalna, lekka konstrukcja instalacji.

Celem tych wszystkich działań jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 już w perspektywie kilku lat. Rosnące ceny energii powodują, że poza ochroną środowiska wynikającą z wykorzystania zielonej energii, inwestycja wpłynie na redukcję kosztów. Instalacje OZE wybudowane na dachach magazynów MLP Group o łącznej mocy 6,3 MWp wyprodukują około 6 GWh energii elektrycznej rocznie.

– Stopy zwrotu sięgają nawet 20%, biorąc pod uwagę ceny energii czynnej na 2022 rok, a inwestycje firmowe zwracają się w ciągu 5–7 lat. Są to zupełnie inne rentowności od tych, które widzieliśmy jeszcze 3 lata temu. Ceny energii czynnej na 2022 rok w całej Europie, w tym w Polsce, wzrosły o 50–100% w zależności od momentu zakupu. To efekt kilku czynników, m.in. rosnących cen uprawnień do emisji CO2, które w ostatnich dniach przekraczają poziom 82 euro za tonę, bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na energię w 2021 roku, wzrostu cen gazu oraz wzrostu kosztu tzw. kolorów. Jednocześnie wprowadzona od stycznia 2021 roku opłata mocowa wzrośnie w 2022 roku z 76,2 na 102,6 zł/MWh energii, spodziewamy się również nieznacznego wzrostu opłat dystrybucyjnych. Elektrownie fotowoltaiczne to na dzisiaj najskuteczniejsze rozwiązanie problemu rosnącego kosztu energii – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy S.A.

Zakończenie budowy farm fotowoltaicznych planowane jest w I kwartale 2023 roku.

 

Przeczytaj też:

Wpływ usytuowania oraz warunków środowiskowych na moc uzyskiwaną z instalacji fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna Zwartowo – największa w Europie Środkowo-Wschodniej

Pożary paneli fotowoltaicznych – przyczyny, zapobieganie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in