Ekologiczny Dom Robak

27.03.2020

Ekologiczny dom, który kształtem przypomina robaczka lub gąsienicę. Dom Robak – Wormhouse. Czy to architektoniczna ekstrawagancja czy racjonalna, choć niekonwencjonalna budowla?

 

Dom Robak przeznaczony jest dla 4-osobowej rodziny, która chce żyć wygodnie, blisko natury i w zgodzie z naturą. Powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim, według projektu architekta Piotra Kuczii – zwolennika projektowania przyjaznego środowisku, energooszczędnego i ekologicznego.

 

Przy projektowaniu tego szczególnego domu kluczowe były takie parametry jak: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. To one stanowiły szczególne wyzwanie dla projektanta. W efekcie jednak mimo niskiego budżetu powstała wielka architektura. A Dom Robak zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w konkursie German Design Award 2018.

 

Budowa takiego domu jak Wormhouse pokazuje, że w jednym projekcie można połączyć wiele czynników, a współczesna technologia i materiały umożliwiają realizację najśmielszych planów.
Drewnopochodna płyta wiórowa typu P5 idealnie nadaje się do budowy: elementów konstrukcyjnych w środowisku wilgotnym, domów szkieletowych, poszycia dachów, poszycia stropów, podłóg i ścian. Co więcej jest materiałem, który można eksponować. Odpowiednio zabezpieczona – na przykład lakierem jachtowym – może być ścianą w łazience. I takie są między innymi ściany w łazience domu w Zabłociu.

 

Zobacz też: Budowa domów jednorodzinnych – niektóre wady i błędy

 

Inne ciekawe rozwiązania, jakie znajdują się w tym budynku, to na przykład: podgrzewana wanna, której konstrukcja wykonana jest z płyty PremimBoard MFP wyfrezowanej pod ogrzewanie czy toaleta na parterze, której wszystkie wewnętrzne ściany są tablicami – zrobione zostały z płyty MDF Pfleiderer, pokrytej powłoką melaminową, umożliwiającą pisanie po niej kredą.

 

Pomysłowe są również przedmioty, które zrobiono z odpadów płyt MFP, jakie zostały po wycięciu żeber i obudowy frontu budynku. Z pozornie nieprzydatnych resztek powstały stylowe meble: podwieszane łóżko i fotel-hoker. Materiał został wykorzystany do ostatniego kawałka. Nic się nie zmarnowało.

 

Płyta MFP została zastosowana na wielu etapach budowy domu. Wykorzystano ją do zrobienia konstrukcji fasady frontowej, ogrodowej, tarasów – na dachu i na legarach, a także attyki i jej konstrukcji. Żebra na elewacji budynku – element tak charakterystyczny dla tej budowli – zostały wycięte z płyt MFP w technologii CNC. Przez długi czas wystawione były na działanie warunków zewnętrznych, ponieważ membranę zamontowano wiele miesięcy później. Żebra Wormhouse’a są realnym dowodem wytrzymałości płyty PremiumBoard MFP P5 i jej odporności na działanie niesprzyjającej aury. Z tych samych płyt zrobiono podwaliny pod podłogę, a pokrycie podłogi pod ogrzewanie podłogowe – z frezowanej płyty MFP. W przypadku ścian płyta budowlana PremiumBoard MFP została wykorzystana dwojako – jako element konstrukcyjny i wykończeniowy.

 

Zobacz: Eko przedszkole o oryginalnym wyglądzie

 

Tak szerokie zastosowanie płyty wiórowej PremiumBoard MFP P5 do budowy jednorodzinnego domu pokazuje, że o ile Dom Robak jest przykładem architektury przyszłości, o tyle płyta ta jest z pewnością produktem na tę przyszłość gotowym. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2020 roku.

 

Fot. materiały prasowe inwestora

 

Polecamy: Budownictwo ekologiczne z ziemi

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.