Dworzec Łódź Fabryczna otwarty

13.12.2016

11 grudnia dworzec Łódź Fabryczna został udostępniony dla pasażerów.

Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego 9 grudnia udzielił PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. pozwolenia na użytkowanie m.in. tunelu kolejowego, dworca Łódź Fabryczna wraz z podziemną stacją i niezbędną infrastrukturą kolejową.

Na nowej stacji zaplanowano kursowanie około 130 składów na dobę. Do dyspozycji pasażerów są cztery perony umieszczone 16 m pod ziemią.

 

 

Łódź Fabryczna w liczbach:

– Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu ma powierzchnię ok. 65 tys. m², co jest odpowiednikiem 6 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

– Budowa multimodalnego dworca Łódź Fabryczna to największa tego typu budowa w Polsce. Na jej potrzeby zaplanowano ok. 750 tys. m³ betonu.

– Cały dworzec to trzy hale pokryte 10 000 szklanych i metalowych paneli. Dzięki przeszklonym dachom światło słoneczne dotrze na perony znajdujące się 16,5 m pod ziemią.

– Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 m pod ziemią, jest stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Inwestycja w tunelu i na dworcu obejmuje montaż 12,5 km torów.

– Grubość zewnętrznych ścian tunelu przekracza 1 m, natomiast płyty górnej sięga nawet 2,5 m.

– Na pierwszym poziomie, 8 m pod ziemią, jest dworzec kolejowy z poczekalnią i kasami. Na dworcu znajduje się 37 tys. m2 podwieszanych sufitów, 4 tys. szklanych ścian oraz 340 km kabli, które odpowiadają za prawidłowe działanie wszystkich instalacji.

– Przewoźnicy na nowej podziemnej stacji Łódź Fabryczna wykonali już ponad 60 jazd testowych w dzień i w nocy.

– Szczegółowe kontrole przeszły systemy i ponad 150 urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów.

 

 

Źródło: MIiB

Zdjęcia: Jacek Szabela

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.