DK91 w Łęczycy przebudowana

15.12.2021

Zakończył się remont DK91 w Łęczycy. Prace objęły liczący ponad 3 km odcinek.

 

DK91 w Łęczycy

 

DK91 w Łęczycy została przebudowana na odcinku ponad 3 km. Wymieniono m.in. całą konstrukcję drogi, dzięki czemu spełnia ona najwyższe normy nośności. Oznacza to, że mogą po niej jeździć pojazdy o nacisku 11,5 t na oś.

Na wlotach do miasta od strony Łodzi oraz Gdańska wybudowano ronda, które porządkują i spowalniają ruch. Skorygowana została także geometria większości skrzyżowań. Powstały trzy nowoczesne akomodacyjne sygnalizacje świetlne. Na przebudowanym odcinku jezdni pojawiły się także lewoskręty na skrzyżowaniach, a na części przejść dla pieszych – azyle podnoszące komfort przechodniów.

W ramach remontu DK91 w Łęczycy wybudowano dwie zatoki autobusowe z nowymi peronami. Wzdłuż jezdni pojawiły się nowe chodniki o długości 4,7 km, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zbudowano też ponad pół kilometra ciągu pieszo-rowerowego i półtora kilometra ścieżki rowerowej. Na całym przebudowanym odcinku trasy stanęło także niemal 60 nowych, energooszczędnych LED-owych lamp oświetleniowych, które nie tylko zużywają mniej energii elektrycznej, ale także znacznie skuteczniej oświetlają drogę i jej sąsiedztwo, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. W pobliżu szkoły zainstalowano również ekrany akustyczne.

Droga krajowa nr 91, prowadząca przez centrum Łęczycy, przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie cennych zabytków, dlatego prowadzenie prac wymagało od wykonawcy dużej ostrożności. Inwestycja ta będzie jednak miała niebagatelny wpływ na ochronę zabytkowych obiektów w przyszłości. Umowa z generalnym wykonawcą przebudowy – firmą Strabag została podpisana w styczniu 2020 r. Koszt inwestycji wyniósł prawie 39,3 mln zł.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też:

S7 Lubień–Naprawa z dwoma jezdniami

S19 Rudnik nad Sanem–Łowisko otwarta

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego otwarta

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.