Czas na osiedlowe galerie handlowe

20.07.2012

Rynek galerii handlowych w Polsce od kliku lat silnie się rozwija, a eksperci podkreślają, że wciąż jest widoczna podaż na nowe galerie. Zauważalny jest jednak trend odwracania się inwestorów od dużych obiektów handlowych na korzyść małych, osiedlowych galerii, zlokalizowanych w mniejszych miastach lub na osiedlach oddalonych od centrów miast.

Kryzys gospodarczy oraz wysoki poziom nasycenia rynku sprawiły, że budowanie dużych i drogich w utrzymaniu galerii stało się dla deweloperów zbyt ryzykowne. Potwierdzają to dane zgromadzone przez Jones Lang LaSalle – najwięcej powierzchni handlowych realizowanych jest w obiektach małych i średnich (62%). Także firma CBRE, jedna z największych międzynarodowych firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych, potwierdza ten trend – szacuje, że w Polsce w budowie jest obecnie ponad 990 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej, z czego ponad 30% budowanych jest w małych ośrodkach miejskich do 50 tys. mieszkańców.
Jedna z takich osiedlowych galerii handlowych powstanie wkrótce na warszawskiej Białołęce. Inwestorem jest firma deweloperska Dolcan.

 

Galeria Lewandów

 

Galeria zlokalizowana będzie przy ul. Lewandów 56, od której wzięła swoją nazwę – Galeria Lewandów. Będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom budowanego także przez Dolcan osiedla Konik Polny, które zajmie obszar około 17 ha. Powierzchnia użytkowa galerii wyniesie 2,3 tys. m2, w tym około 1 tys. m2 na parterze i 1,2 tys. m2 na piętrze. Powierzchnię na parterze zajmie market spożywczo-przemysłowy. Na tej kondygnacji zaplanowano dużo przeszkleń. Natomiast powierzchnia na piętrze zostanie podzielona na 11 lokali użytkowych o zróżnicowanym metrażu – od 25 do 127 m2, przeznaczonych na działalność handlowo-usługową. Deweloper przewidział 60 miejsc postojowych na parkingu naziemnym wokół inwestycji.
Galeria Lewandów, to kolejna ogłoszona przez Dolcan inwestycja z rynku powierzchni komercyjnych. Wcześniej deweloper ogłosił plany budowy Galerii Łodygowej. Będzie to obiekt o wielkości 9,3 tys. m2, który powstać ma na ul. Łodygowej w Warszawie. Projekt osiedla jest w trakcie opracowania przez pracownię architektoniczną AGK Architekci. Zostanie złożony do urzędu na koniec września br.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.