Chlebova Apartamenty w Gdańsku – nowoczesne mieszkania w historycznym miejscu

21.08.2019

Chlebova Apartamenty to budynek powstający przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W jego wnętrza wkomponowano odrestaurowane artefakty pochodzące z istniejącej w XIX w. pod tym samym adresem fabryki chleba.

 

 

Chlebova Apartamenty z widokiem

Chlebova Apartamenty będzie mieć 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne. Znajdą się tu 163 apartamenty o powierzchni od 26 do 150 m², a w parterze – lokale usługowe z antresolami sięgającymi pierwszej kondygnacji. Na dachu zaprojektowano taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci.

 

 

Chlebova Apartamenty – w fabryce chleba

Ulica Wiosny Ludów to atrakcyjna lokalizacja – w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale jednocześnie w ustronnym miejscu, na granicy Głównego i Młodego Miasta w Gdańsku. Przed wojną ulica nosiła nazwę Schuitensteg, co można tłumaczyć jako pobrzeże szkut. Nazwa ta związana była z funkcją obszaru – za pomocą małych płaskodennych statków transportowano tu towary z historycznego portu nad Motławą w kierunku Wisłoujścia, wzdłuż Martwej Wisły do Kanału Kaszubskiego. Jak podaje Jagoda Załęska-Kaczko, autorka opracowania historycznego tych terenów, adres Schuitensteg 4 pojawił się ponownie w księgach adresowych wydawanych po 1905 r. Odtąd, nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej, mieściła się tu siedziba spółki Germania-Brotfabrik.

 

– Gmach wyróżniał się na tle sąsiedniej zabudowy wysokością oraz rozmachem architektonicznym – w tym rozczłonkowaną, bogato zdobioną fasadą – mówi Jagoda Załęska-Kaczko. – Wewnątrz mieściła się siedziba piekarni (w tym pomieszczenia biurowe oraz mieszkania), a także reprezentacyjna aula na potrzeby grona akcjonariuszy spółki oraz zrzeszenie cechowe mistrzów piekarnictwa, wykorzystywana także przez towarzystwo śpiewacze gdańskiego cechu piekarzy. W latach 30. mieściła się tu także restauracja. Stopień zachowania budynku po zakończeniu działań wojennych umożliwił wykorzystanie technicznego wyposażenia i ponowne uruchomienie w jego wnętrzu piekarni, której działalność trwała aż do lat 90. XX wieku.

 

 

Czytaj też: Gdańsk: Nowa Bulońska z nietypową estakadą

 

Historyczne nawiązania we wnętrzach Chlebova Apartamenty

Zgodę na budowę inwestycji o nazwie Chlebova Apartamenty sopocka spółka NDI Development otrzymała na początku 2019 r. Obiekt będzie nawiązywać do historii miejsca.

 

– Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku. – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio, odpowiedzialnej za projekt inwestycji.

 

 

Przy wejściu do holu głównego Chlebova Apartamenty znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano obręcze z komina fabryki. Przy recepcji zainstalowano silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków. Bezpośrednio nad recepcją widnieje z kolei cytat z „Gdańskiej Trylogii” Güntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Germania-Brotfabrik. Natomiast w eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystano cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Planowany termin oddania budynku do użytku to pierwsza połowa 2021 r.

 

 

 

Polecamy też: Fabryka Norblina: przesuwanie i podwieszanie zabytkowych budynków. Ciekawostki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.