Centrum Kulturalne Jordanki w Toruniu – refleks Wysp Kanaryjskich nad Wisłą (o aspektach fundamentowych)

04.08.2015

Na terenie Jordanek położonych w samym centrum Torunia, w są­siedztwie gotyckiej starówki, do­biegają końca prace związane z budową wielofunkcyjnej sali koncertowej.

Ten nowoczesny obiekt realizuje konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infrastructuras SA na podstawie roz­strzygniętego przez miasto przetargu. Projekt sali wykonała hiszpańska pra­cownia Menis Arquitectos. Budynek zaprojektowany został przez Fernando Menisa jako rzeźbiarska bryła zatopiona w zieleni, która swoją formą i kolorysty­ką nawiązuje do sąsiadującej zabudowy. Koncepcją architektoniczną i ideą har­monijnego współgrania z otoczeniem obiekt koresponduje z centrum Magma zrealizowanym według projektu tego sa­mego architekta na Teneryfie. Projekt konstrukcji wykonała firma Fort Polska z Bydgoszczy.

Budynek będzie miał charakter wielofunk­cyjny. Pomieści salę koncertową, teatral­ną, filmową, kongresową, targową oraz scenę plenerową. Zakończenie inwesty­cji planowane jest na połowę 2015 r, a pierwszych koncertów melomani będą mogli wysłuchać już jesienią tego roku. W maju 2013 r. generalny wykonawca podpisał umowę na realizację fundamen­towania specjalistycznego z firmą Sole­tanche Polska. Prace polegały na kom­pleksowym zabezpieczeniu stateczności skarp wykopu głębokości ok. 11 m oraz posadowieniu głębokim tego obiektu. So­letanche Polska prowadziła zasadnicze prace od maja do grudnia 2013 r. Zgodnie z opracowaną przez zamawiają­cego dokumentacją geologiczno-inżynier­ską, w podłożu projektowanej inwestycji stwierdzono do głębokości ok. 8,5 m poniżej poziomu terenu (ppt) występo­wanie nasypów niebudowlanych i grun­tów organicznych. Głębiej stwierdzono niespoiste grunty nośne, wykształcone w postaci średnio zagęszczonych i za­gęszczonych piasków drobnych, piasków średnich, piasków grubych oraz pospó- łek. Osady niespoiste spoczywają na stropie iłów plioceńskich nawierconym na głębokości 10-13 m ppt. Zwierciadło wód podziemnych stabilizuje się na głę­bokości od 5,0 do 5,5 m ppt, tzn. 5,3 m nad dnem wykopu. Warstwę wodonośną stanowią tu piaszczyste grunty rzeczno-lodowcowe. Inwestycja została skla­syfikowana jako należąca do II kategorii geotechnicznej ze względu na złożone warunki gruntowe i posadowienie poniżej poziomu wód gruntowych. Przykładowy przekrój geologiczno-inżynierski przed­stawiono na rys. 1.

 

Rys. 1 Przekrój geologiczno-inżynierski w miejscu projektowanej inwestycji, wykonany przez firmę Geotechnika z Torunia

 

Konieczność wykonania głębokiego wyko­pu (-6,175 m poniżej zera budynku i do 12 m poniżej poziomu terenu) w ostrej granicy działki, wysoki poziom wody gruntowej, występowanie w podłożu na­sypów niebudowlanych o znacznej miąż­szości, monumentalna ściana oporowa o wysokości odsłoniętej ponad 12 m (w części podziemnej), zaproponowana w projekcie architektonicznym, oraz wy­magany krótki czas realizacji stanowiły największe wyzwania przy projektowaniu, a następnie wykonywaniu głębokiego fundamentowania. Projekt wykonawczy fundamentowania głębokiego opracowa­ny został przez biuro projektowe firmy Soletanche Polska.

 
 

Rys. 2 Schemat zabezpieczenia stateczno­ści ścian szczelinowych

 

Uwzględniając usytuowanie projektowa­nego obiektu, głębokości oraz kształt części podziemnej w planie zaprojekto­wano zabezpieczenie stateczności wyko­pu ścianami szczelinowymi o grubości 60 i 80 cm. Ściany szczelinowe o grubości 80 cm zaprojektowane zostały w rejonie, gdzie wysokość odsłoniętej ściany szcze­linowej bez podparcia docelowego wynosi ponad 12 m. Na pozostałym obszarze zaprojektowano i wykonano ściany szcze­linowe o grubości 60 cm. Głębokość ścian szczelinowych wynosi od 14,5 do 19,0 m. Ściany szczelinowe w fazie bu­dowy pełniły funkcję obudowy wykopu, natomiast w fazie eksploatacji stanowić będą ściany zewnętrzne sali koncerto­wej. Założono, że w trakcie wykonywania części podziemnej stateczność ścian szczelinowych zapewniona zostanie sta­łymi i tymczasowymi kotwiami gruntowy­mi oraz tymczasowymi rozporami stalo­wymi. W czasie opracowywania projektu sprawdzono ryzyko wystąpienia kolizji ko­twi gruntowych z instalacjami i sieciami zaznaczonymi na planie ZUD, korygując położenie kotwi w miejscach, gdzie mogą wystąpić kolizje.

Zabezpieczenie stateczności obudo­wy wykopu przy pomocy kotwi i rozpór znacznie ułatwiło generalnemu wykonaw­cy wykonanie części podziemnej budynku. Prace prowadzone były w wykopie otwar­tym, co wpłynęło na skrócenie czasu i obniżenie kosztu wykonywanych robót stanu zero. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że ściany szczelinowe zagłębio­ne zostały w warstwie trudno przepusz­czalnej, co umożliwiło ograniczenie od­wodnienia wykopu do jego wnętrza, bez rozwoju leja depresji poza granice własności inwestora. Taka metoda realizacji części podziemnych obiektów pozwala uniknąć ingerencji w gospodarkę wodną poza terenem inwestycji, ograniczając odwodnienie do zewnętrznego obrysu podziemia. Ponadto umożliwia prowadze­nie prac w suchym i bezpiecznym wykopie fundamentowym. Stosowana przez Soletanche Polska technologia CWS® (ścia­ny szczelinowej z systemową uszczelką PVC na stykach sekcji) stanowi istotne ułatwienie w drodze do osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie suchego wykopu. Ponieważ ciężar konstrukcji docelowej nie równoważy wyporu wody gruntowej, to do zakresu robót Soletanche Polska należało także wykonanie elementów kotwiących płytę denną. Jako elementy kotwiące w środkowej części budynku, zaprojektowane i zrealizowane zostały formowane w gruncie pale przemiesz­czeniowe w technologii Screwsol®, wy­konywane z dna wykopu docelowego. Natomiast w narożach budynku, gdzie w fazie tymczasowej stateczność obu­dowy wykopu zapewniały tymczasowe rozpory stalowe, zaprojektowane zo­stały barety [pale o przekroju prosto­kątnym, formowane w gruncie, głębio­ne pod osłoną zawiesiny bentonitowej) wykonywane z poziomu terenu. Prace związanie z elementami kotwiącymi pły­tę denną dostosowane były do tempa prac generalnego wykonawcy oraz pro­wadzone w ścisłej koordynacji z robota­mi ziemnymi. Kompleksowe wykonanie obudowy wykopu, wraz z zapewnieniem stateczności i posadowienia obiektu, przez firmę Soletanche Polska umoż­liwiło pomyślną i terminową realizację przedsięwzięcia, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Obserwacja postępu prac na budowie w czasie rzeczywistym możliwa była poprzez udostępnioną pu­bliczności sieć kamer pracujących online i stronę internetową Centrum Koncertowo-Konferencyjnego Jordanki w trak­cie całej budowy.

 

Fot. 1 Widok placu budowy – prace związane z fundamentowaniem głębokim w suchym wykopie

 

Podczas prac prowadzono na bieżąco pomiary geodezyjne przemieszczeń po­ziomych ścian szczelinowych przy pomo­cy inklinometrów i geodezyjnych punktów pomiarowych. Częstotliwość oraz spo­sób pomiarów były określone w opraco­wanym projekcie monitoringu. Dla pali wykonano próbne obciążania na wyciąga­nie oraz na wciskanie.

Porównując rzeczywiste wyniki prze­mieszczeń ścian szczelinowych z warto­ściami teoretycznymi uzyskanymi z pro­gramu Paroi 85, opracowanego przez Soletanche Bachy, można stwierdzić, że prognozy projektowe okazały się zgodne z rzeczywistością. Podobnie wyglądało to w przypadku pali kotwiących. Próbne obciążenia pali wykazały, że zależność siła-przemieszczenie jest zgodna z warto­ściami wynikającymi z obliczeń. Otrzymane wyniki świadczą o słuszno­ści i poprawności przyjętych metod ob­liczeniowych oraz odpowiednim doborze parametrów gruntowych, które mają duże znaczenie w obliczaniu konstrukcji współpracujących z gruntem.

Z ramienia Soletanche Polska robotami kierował mgr inż. Krzysztof Graf, a pro­jekt ścian szczelinowych opracowały mgr inż. Urszula Tomczak oraz mgr inż. Emilia Błach. Projekt pali kotwiących wykonany został przez mgr inż. Jakuba Bielickiego.

 

mgr inż. Emilia Błach

projektant, Soletanche Polska sp. z o.o., Warszawa

 

Soletanche Polska

ul. J. Kochanowskiego 49A
01-864 Warszawa
tel. (+48 22) 639 74 11
fax (+48 22) 639 87 07
office@soletanche.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in