Budowa wieży kontroli lotów w Pyrzowicach

11.07.2017

23 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę wieży kontroli ruchu lotniczego w Pyrzowicach, która będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce.

Wieża kontroli lotniska Katowice Airport będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce. W 46-metrowym budynku na powierzchni ponad 1800 m² rozmieszczone zostaną pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m. Nowa wieża usytuowana jest w południowo-wschodniej części portu i zastąpi starą, 23-metrową.

 

 

Układ budynku składa się z dwóch elementów. Część niska to dwukondygnacyjny budynek o konstrukcji słupowo-ścianowej. Druga część o wysokości 45,75 m zawiera trzon zbudowany jako wspornik pionowy o przekroju poprzecznym prostokąta z wydzielonym wewnątrz ciągiem dla windy oraz szachtami instalacyjnymi. Utwierdzenie trzonu stanowi płyta fundamentowa, natomiast w górnej części trzonu na wspornikach poziomych oparto stropy zasadniczej części wieży. Zwieńczenie wieży stanowi stalowy dach.

Elewację wieży zaprojektowano z aluminiowej płyty kompozytowej. W trzonie zamontowana będzie winda elektryczna z podszybiem i nadszybiem bez pomieszczenia maszynowni, przystosowana do wymogów ekip ratowniczych.

Nowa wieża w Pyrzowicach będzie gotowa na początku 2018 r. Wartość kontraktu to 20,22 mln zł netto. Wykonawca: Budimex SA.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.