Budowa Aluzyjna 17 w Warszawie

01.09.2017

Dobiegają końca prace wykończeniowe budynku mieszkalnego przy ul. Aluzyjnej 17.

 

Powstał on w pracowni architektonicznej DiM'84 Dom i Miasto. Generalnym wykonawcą jest firma PRiBO Suwałki, deweloperem zaś Yuniversal Podlaski.

Siedmiokondygnacyjny budynek w kształcie litery C powstaje w ostrych granicach działki. Granice te stuprocentowo wypełnia jedna podziemna kondygnacja garażowa. Powierzchnia zabudowy wynosi 1409 m², powierzchnia użytkowa mieszkań – 3994 m². Obiekt zaoferuje 79 mieszkań o powierzchni od 24,9 do 92,5 m², komórki lokatorskie, całodobową ochronę oraz 119 miejsc parkingowych. Budynek dla nadania mu indywidualnego wyrazu zawiera na fragmencie wywyższenie kondygnacji technicznej stanowiące element charakterystyczny w krajobrazie miejskim Białołęki. Jest to półkolisty pionowy akcent w bryle budynku z masztem flagowym.

Na parterze budynku zaplanowano sześć lokali handlowo-usługowych. Dziedziniec wewnętrzny nad parkingiem podziemnym będzie zagospodarowany zielenią niską oraz dwoma drzewami magnolii. Mieszkania parterowe wychodzące na zewnętrzne elewacje budynku mają własne ogródki.

 

 

Projekt Aluzyjnej 17 charakteryzuje architekt Czesław Bielecki: „Budynek nawiązuje swoją architekturą do klasycznego wzoru nowoczesnej kamienicy z lat 30. Podobnie jak one zlokalizowany jest w pierzei zabudowy ulicznej. Tektonika budynku z półokrągłym wykuszem w północno-wschodnim narożniku podkreśla asymetryczność kompozycji. Bramę i furtkę zlokalizowano centralnie w głębokim podcieniu. Centralna część ślusarki bramnej ma stalowe ażurowe wypełnienie. Zapewnia to kameralność wewnętrznego dziedzińca z zielenią urządzoną i wyodrębnionym przestrzennie placem zabaw dla dzieci. W części cokołowej i wejściowej do klatek schodowych zastosowano okładzinę z kamienia pińczowskiego typu „pińczak”, na której zastosowano ze stali nierdzewnej literowe oznaczenia klatek schodowych itp. Elewacje dwóch ostatnich kondygnacji pokryto szarym tynkiem – zabieg ten obniża optycznie budynek dzieląc go na część cokołową (łączącą się charakterem z posadzką dziedzińca i chodnika z frontu), właściwy tynkowany trzon budynku do 4. kondygnacji i część wieńczącą z charakterystycznym akcentem narożnym z masztem flagowym spiętym w jedną formę z dwoma kominami ze stali nierdzewnej. Balkony z frontu mają pełną balustradę, co pozwala oddzielić widokowo i akustycznie użytkowników mieszkań od klientów usług zlokalizowanych w parterze”.

Fundament budynku powstał w technologii białej wanny, natomiast sam budynek ma konstrukcję słupowo-płytową. Jest ona bardzo korzystna dla nabywców mieszkań. Do fazy stanu surowego otwartego umożliwia ona znaczną elastyczność w konfigurowaniu ścian poszczególnych mieszkań i zmiany układów funkcjonalnych lokali.

Realizację inwestycji i cechy budynku komentuje z ramienia generalnego wykonawcy Mirosław Jabłoński, dyrektor oddziału Warszawa PRiBO Suwałki: „Budynek bez wątpienia można zaliczyć do obiektów mieszkalnych o podwyższonym standardzie. W piwnicy są potężne żelbetowe belki transferowe, które przesuwają osie konstrukcyjne. Oznacza to, że osie te nie pokrywają się z osiami ścian nośnych na kondygnacjach nadziemnych. Tak się projektuje, aby łatwiej można było modelować różne układy mieszkań. Budynek jest delikatny w wyglądzie, na co na pewno ma wpływ zastosowanie łączników »izokorb« przy kotwieniu płyt balkonowych. Tak się buduje na Zachodzie od dawna i tak już robi się to w Polsce. Obiekt jest zróżnicowany wysokościowo, ma tarasy na uskokach i mieszkania z tymi tarasami wydają się być najbardziej atrakcyjne. Gdy mowa o wysokiej jakości, dodać można, iż kamień znajdzie się w elewacji parteru od frontu, w strefach wejściowych do klatek schodowych, w portalach wind i częściowo na ścianach części wspólnych. W budynku są windy, które łączą kondygnację garażową z poziomami mieszkalnymi. Płyta garażu wykończona będzie żywicą epoksydową, która jest materiałem wytrzymałym, estetycznym i ułatwiającym utrzymanie czystości”.

W budynku trwają obecnie prace wykończeniowe w zakresie tynków i podłoża pod posadzki. Całkowicie gotowa jest elewacja. W najbliższym czasie kończone będą chodniki, drogi i tereny zielone. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spodziewane jest na przełomie listopada i grudnia.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.