BUDMA 2012

27.01.2012

W tym roku Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma odbyły się 24–27 stycznia pod hasłem „Budownictwo przyszłości – Uwolnij swoją wyobraźnię” i organizatorzy postanowili kreować najnowocześniejsze materiały, formy i technologie.

W targach udział wzięło ponad 1200 wystawców z 33 krajów, a odwiedziło je ok. 60 tys. osób. Jednocześnie odbywały się Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego – BUMASZ.

Na ceremonię otwarcia przybyli m.in. podsekretarze stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik i Piotr Styczeń, posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury: Janusz Piechociński, Jerzy Polaczek, Andrzej Adamczyk i Bartłomiej Bodio, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński i jego zastępca Jacek Szer, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, prezesi izb samorządowych: Andrzej Roch Dobrucki prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Wojciech Gęsiak prezes Izby Architektów RP.

 

Przewodniczący Wielkopolskiej OIIB Jerzy Stroński w rozmowie z posłem Januszem Piechocińskim, wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury

 

Budma to co roku wielkie święto dla naszego środowiska, a odbywając się w styczniu wyznacza trendy na cały rok – stwierdził minister Janusz Żbik.

Otwarciu towarzyszyło wręczenie prestiżowych wyróżnień, w tym Złotych Medali MTP Budma.

 

W programie znalazły się liczne seminaria, konferencje, szkolenia i warsztaty, w tym Dni Inżyniera Budownictwa, tradycyjnie już organizowane przez Wielkopolską OIIB.

Będący gościem pierwszego dnia minister Żbik wskazał na wielkie wyzwania czekające środowisko budowlane w tym roku: realizację inwestycji związanych z Euro 2012 oraz przygotowanie zmian legislacyjnych, dzięki którym w budownictwie ma być „prościej, przejrzyście, jaśniej i szybciej”.

W pierwszym Dniu Inżyniera Budownictwa prelegenci (prof. Janusz Wojtkowiak, dr Wiesław Gorączko) przekonywali, że warto inwestować w energetykę jądrową i rozwijać ją równolegle z szerszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz przedstawili warunki rozwoju rozproszonej generacji w Polsce (dr Krzysztof Sroka). A ponieważ należy korzystać z dobrych doświadczeń, podzielił się nimi inż. Zbigniew Wegner, kierownik budowy w elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii.

Drugi dzień inżyniera poświęcono drogom, problemy związane z ich rozwojem referowali przedstawiciele GDDKiA (Marcin Nowacki i Marek Napierała), zaś dr Grzegorz Ratajczak omówił „Bariery w planach modernizacji sieci drogowych”.

 

Wykładu na seminarium słuchają (od lewej): Andrzej R. Dobrucki, Jacek Szer, Robert Dziwiński, za nimi: Leonard Runkiewicz, Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa

 

Instytutu Techniki Budowlanej zorganizował seminarium „Budownictwo przyszłości = budownictwo zrównoważone”. Na jego wstępie minister Żbik powrócił do tematu zmian prawa, w tym w szczególności przygotowania do czerwca projektu „Kodeksu budowlanego”. Ministerstwo liczy na „pomoc, wsparcie i rady” inżynierów budownictwa, co przyczyni się do powstania dobrego prawa, które będzie korzystnie wpływało na koniunkturę w budownictwie. W tym roku będą również miały miejsce bardzo ważne dla budownictwa zmiany przepisów w postaci implementacji ustawy o wyrobach budowlanych oraz nowej dyrektywy o charakterystyce energetycznej.

Dyrektor ITB Marek Kaproń zaprezentował prace instytutu na rzecz zrównoważonego budownictwa, w tym kierunki badawcze oraz działalność w zakresie przyznawania certyfikatów, ocen i rekomendacji.

 

 

Nowością tegorocznej edycji targów były bloki tematyczne:

– Wiedza (w tym m.in. seminarium„Nanotechnologie w budownictwie”, Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego);

– Inspiracja (m.in. konferencje „Trendy w budownictwie”, „Rola betonu w architekturze”);

– Doświadczenie (m.in. konferencja na temat polskich wieżowców, projekt „Rewitalizacja”).

 

Nowością była także Strada di Architektura, czyli specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów, poprowadzona przez pawilony, w których odbywały się mogące ich zainteresować wydarzenia.

Z pewnością odwiedzający targi mogli je opuszczać wzbogaceni o najświeższą wiedzę.

 

Krystyna Wiśniewska

 

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP Budma 2012:

 

1. Drzwi przeciwpożarowe wahadłowe MARC – Wh EI60

„MAŁKOWSKI – MARTECH” S.A., Konarskie

2. Brama dymoszczelna Marc-ZS

„MAŁKOWSKI –MARTECH” S.A., Konarskie

3. Belka stropowa POSI-JOIST

INTER-LERS sp. z o.o., Kłecko

4. Papa hydroizolacyjna DEBRIPURE®

IMPERBEL NV/S.A., Belgia

Zgłaszający: DEBRIGUM, Belgia

5. Panele dachowe PD 510

PRUSZYŃSKI sp. z o.o., Komarów, Sokołów

6. System wewnętrznego komfortu na bazie pompy ciepła NIBE F1245 PC, zapewniający ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i wentylację z odzyskiem ciepła, z możliwością zdalnego sterowania przez sieć GSM

NIBE-BIAWAR sp. z o.o., Białystok

7. Ceramiczna płytka elewacyjna EKOLINE

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance, Puchaczów

8. Okno dachowe FGH-V P2 Galeria

FAKRO PP sp. z o.o., Nowy Sącz

9. System SOLBET Perfekt

SOLBET sp. z o.o., Solec Kujawski

10. Siatkowe platformy robocze

HUCK POLSKA sp. z o.o., Wrocław

11. Kotwy z płynną regulacją długości SAAW SYSTEM

SAAW SYSTEM s.c. P. Święcicki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in