Barometr EFL – koniec roku trudniejszy dla budowlanki

04.12.2019

W IV kwartale tego roku nastroje przedsiębiorców są zróżnicowane i odwrotne do tych z poprzedniego okresu. Dla sektora budownictwa został odnotowany spadek wartości subindeksów Barometru EFL.

 

Fot. cegoh – pixabay.com

 

Subindeks „Barometru EFL” w ostatnim kwartale br. dla branży budowlanej wyniósł 55,1 pkt. i był o 2,2 pkt. niższy niż w III kwartale br. Na taki wynik miały wpływ przede wszystkim słabsze prognozy odnośnie do inwestycji i sprzedaży. Tylko 17% firm budowlanych ma zamiar więcej inwestować. Odsetek inwestycyjnych optymistów jest więc o blisko 12 p.p. niższy niż kwartał wcześniej. Poza tym w poprzednim kwartale odnotowano dosyć wysoki odsetek optymistów sprzedażowych, w tym – już nie. Na wzrost zamówień liczy 29% respondentów, kwartał wcześniej było to ponad 41%. Na tle jednak wszystkich branż, ten wynik jest najwyższym uzyskanym w IV kwartale w obszarze sprzedaży.

 

Przeczytaj też: Wzrost cen produkcji budowlano-montażowej

Kalkulacja kosztorysowa zadania budowlanego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.