Bookowska 18 to kameralne osiedle znajdujące się w centrum Poznania. W dwóch budynkach znajduje się łącznie 170 mieszkań.
Zakończyły się prace budowlane przy inwestycji Bookowska 18. Kameralny obiekt położony jest na poznańskim Grunwaldzie, między ulicami Grunwaldzką a Bukowską. W dwóch czteropiętrowych budynkach połączonych wspólnym dziedzińcem powstało 170 mieszkań. Mieszkania będą miały od 1 do 4 pokoi i powierzchnię od 32 do 99 m². Do każdego z nich przynależy balkon, taras, loggia lub ogródek. Na dziedzińcu znajduje się wiele pokaźnych, dojrzałych drzew. Na parterze budynku od strony ul. Bukowskiej zaprojektowano lokale handlowo-usługowe.
Literacka konotacja nazwy osiedla Bookowska 18 ma swoją kontynuację w sąsiedzkich biblioteczkach zlokalizowanych zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz inwestycji. Już niebawem na półkach regałów pojawią się pierwsze książki, które dostarczy deweloper. Mieszkańcy będą mogli je pożyczać, a także dzielić się swoimi książkami, pozostawiając je w wyznaczonych przestrzeniach.
Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Poznania – w pobliżu znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe. W odległości 200 m położone jest Stare ZOO, a 700 m dzieli mieszkańców od Parku Wilsona i usytuowanej na tym terenie Palmiarni.
Przy Bookowskiej 18 znajduje się historyczny obiekt – Willa Flora – będący jednym z najstarszych i najbardziej oryginalnych budynków w Poznaniu. Zabytek ten ma bogatą historię. W ciągu ostatnich 150 lat pełnił wiele funkcji: od restauracji z ogródkiem rozrywkowym, przez salę widowiskową aż do kortu tenisowego. W latach 1927–1932 w budynku działała wytwórnia filmowa Popfilm. W okresie powojennym Willa Flora powoli niszczała i do rozpoczęcia prac przez Monday Development przy osiedlu, była opuszczona i zaniedbana. Dzięki współpracy dewelopera z konserwatorem zabytków neorenesansowy budynek z okazałą wieżą odzyskał swój dawny blask. W ramach prac renowacyjnych został wyremontowany dach, odbyła się modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej. Rewitalizacji poddano również elewację.
Bookowska 18 do zabytkowych obiektów w sąsiedztwie nawiązuje poprzez oryginalne okiennice od ulicy Bukowskiej oraz cegłę klinkierową.
Czytaj także:
Portowo w Poznaniu z pozwoleniem na budowę
Vilda Moderne – nowe mieszkania w Poznaniu
Vilda Unique – kameralna inwestycja w Poznaniu