Nowy Grabiszyn we Wrocławiu powiększy się o 321 mieszkań. Osiedle mieści się niedaleko Parku Grabiszyńskiego.
Rozpoczęto budowę kolejnych budynków na osiedlu Nowy Grabiszyn. W IV i V etapie powstanie łącznie 321 mieszkań. Przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu dostępne będą lokale od 2- do 5-pokojowych o powierzchni od 36 do 88 m². W zaprojektowanych z myślą o rodzinach. „czwórkach” znajdą się widna kuchnia, dodatkowa toaleta i gabinet. Każde mieszkanie będzie mieć balkon, loggię, a lokale na parterze – ogródek przystosowany do zamontowania automatycznego podlewania. W budynkach zamontowane będą nowoczesne instalacje wewnętrzne i liczniki poboru mediów ze zdalnym odczytem. Wszystkie pokoje w mieszkaniach zostaną wyposażone w pełną instalację RTV.
IV i V etap osiedla Nowy Grabiszyn będzie miał kolorystykę spójną z poprzednimi etapami – odcienie bieli i beżu. Zostaną użyte wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Dużą uwagę poświęcono także projektowi zieleni i zagospodarowaniu terenów wewnętrznych. Zasadzone zostaną drzewa, krzewy, byliny i pnącza. Wybrane nasadzenia podkreśli iluminacja nocna. Zieleń będzie tak zaaranżowana, aby stworzyć rozwiązania bioróżnorodne i ekologiczne. Architekci krajobrazu zaplanowali alejki, przy których ustawią nowoczesne meble miejskie (ławki, stoliki, hamaki, leżaki). Powstaną także siłownia zewnętrzna, amfiteatr i plac zabaw.
Nowy Grabiszyn jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta: przystanek tramwajowy znajduje się tuż obok osiedla, a ścieżka rowerowa biegnie do samego Rynku. Niedaleko znajduje się też Park Grabiszyński.
Miejsce, w którym powstaje osiedle, ma bogatą tradycję przemysłową. Po wojnie działały tu m.in. zakłady produkujące różne urządzenia oraz maszyny budowlane. Sześć promieni w logo osiedla symbolizuje sześć kominów Fadromy, która przez lata dominowała nad Grabiszynem. Inspiracją do powstania logotypu był też projekt artystyczny Henryka Stażewskiego „9 promieni światła na niebie”. 9 maja 1970 r. kompozycja kolorowych snopów światła zabłysła nad Wrocławiem.
Inwestorem osiedla jest Spravia (dawniej Budimex Nieruchomości). Generalnym wykonawcą jest Karmar. Projekt architektoniczny przygotowała natomiast grupa projektowa Isba.
Czytaj także:
Kaskady Różanki we Wrocławiu w sprzedaży
Osiedle nad Widawą – nowy projekt we Wrocławiu
Osiedle Nowa Kolejowa we Wrocławiu