50 mln zł na innowacje drogowe

20.01.2015

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiły konkurs w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia „Rozwój Innowacji Drogowych”. Na wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze drogownictwa obie instytucje przeznaczyły po 25 mln zł.

Liczba wypadków i kolizji drogowych w Polsce należy do jednej z najwyższych spośród krajów Unii Europejskiej. Według statystyk policji tylko w 2013 r. w Polsce liczba wypadków przekroczyła 35 tys. W ich wyniku śmierć poniosło 3357 osób, a rannych zostało ponad 44 tys. osób. Dlatego w europejskim programie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011–2020 wyznaczono cel zakładający zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Zawiera on szereg propozycji dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów, infrastruktury i zachowania użytkowników dróg.

Przedsięwzięcie „Rozwój Innowacji Drogowych” jest efektem podpisanego w ubiegłym roku porozumienia, w którym NCBR i GDDKiA zobowiązały się do wspólnego finansowania projektów B+R przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, efektywności systemu zarządzania ruchem, a także opracowania optymalnych norm i standardów planowania, projektowania, technologii oraz budowy i eksploatacji dróg w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, które posłużą unowocześnieniu infrastruktury drogowej w Polsce.

Wsparcie finansowe otrzymają projekty z zakresu technologii budowy oraz remontu dróg i obiektów inżynierskich, przygotowania i realizacji inwestycji drogowych w oparciu o najefektywniejsze metody badawcze, wyposażenia dróg i otoczenia oraz metodyki projektowania i zarządzania siecią drogową.

Nabór wniosków rozpocznie się 10 lutego 2015 r. i potrwa dwa miesiące. Konkurs skierowany jest do jednostek naukowych oraz do konsorcjów naukowych. Z efektów przedsięwzięcia będą natomiast mogli korzystać zarządcy dróg, przedsiębiorcy oraz biura projektowe.

Więcej informacji na ncbr.gov.pl.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.