Jubileusz 20-lecia, obchodzony uroczyście w październiku 2022 r. przez Pomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, pozwolił na moment oderwać się od licznych obowiązków zawodowych i skłonił do podsumowania dwóch dekad działalności izby, które przypadły na dynamiczny okres rozwoju województwa pomorskiego.
Europejskiej nastąpił niespotykany dotąd boom inwestycyjny, także w odniesieniu do naszego regionu, spotęgowany dodatkowo realizacją wielkich projektów związanych z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Budowa stadionu piłkarskiego w Gdańsku i inwestycji drogowych z tym związanych, tj. Trasy Słowackiego wraz z tunelem drogowym pod Martwą Wisłą, Trasy Sucharskiego, a także Europejskiego Centrum Solidarności, rozbudowa portu lotniczego w Gdańsku, budowa od podstaw infrastruktury związanej z Pomorską Koleją Metropolitalną, przebudowa linii kolejowej E-65, rozbudowa infrastruktury drogowo-kolejowej w portach Gdańska i Gdyni, budowa autostrady A1, Południowej Obwodnicy Gdańska czy mostu nad Wisłą k. Kwidzyna to tylko kilka kluczowych realizacji minionego okresu. Ale nie można też zapomnieć o najnowszych, zakończonych już inwestycjach: przekopie Mierzei Wiślanej, ponad 65-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S6 z Gdyni w kierunku Lęborka oraz o projekcie realizowanym w systemie PPP, związanym z zabudową w obszarze Głównego Miasta północnego cypla Wyspy Spichrzów. Rozwój potencjału naszego regionu nie byłby możliwy bez inżynierów budownictwa, którzy niejednokrotnie stali na pierwszej linii wymienionych realizacji.
Minione 20 lat to intensywny czas najpierw organizacji, a następnie rozwoju Pomorskiej OIIB. Tutaj także pierwsze miejsce należy się inżynierom, którzy tworzyli i nadal tworzą pomorski samorząd zawodowy. Wspomniał o nich podczas październikowego jubileuszu prof. Krzysztof Wilde, przewodniczący POIIB.
– Jako organizacja samorządu zawodowego mamy już ukształtowane struktury, w ramach których prowadzimy różnorodną i systematyczną działalność statutową. Niekwestionowana w tym zasługa moich poprzedników na stanowisku przewodniczącego – Ryszarda Trykosko, Ryszarda Kolasy i Franciszka Rogowicza oraz szerokiego grona współpracujących z nimi koleżanek i kolegów, członków organów statutowych naszej izby. To ich wytężona praca na rzecz nowo powstałego samorządu zawodowego i umiejętność pracy zespołowej sprawiły, że POIIB stała się bardzo sprawnie funkcjonującą instytucją i miejscem integracji środowiska inżynierskiego – mówił prof. Krzysztof Wilde.
Most zwodzony nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie (fot. Europrojekt Gdańsk SA)
Budowa regionalnych struktur
Fundamentem pod budowę struktur samorządu zawodowego inżynierów budownictwa na terenie województwa pomorskiego była oczywiście Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Już niespełna pół roku po jej uchwaleniu nieformalna grupa przedstawicieli gdańskich stowarzyszeń naukowo-technicznych, reprezentująca m.in. branżę budowlaną, wodną i melioracyjną, komunikacyjną, sanitarną i elektryczną, podjęła decyzję o utworzeniu komitetu zawodowego województwa pomorskiego. Do współpracy zostali również zaproszeni słupscy przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszeni w tamtejszych strukturach. Tym samym zawiązał się Komitet Organizacyjny POIIB, któremu przewodniczył Ryszard Trykosko, wybrany wkrótce na pierwszego przewodniczącego. Od stycznia 2003 r. pomorska izba rozpoczęła swoją statutową działalność.
Miejscem, w którym POIIB zaczęła się rozwijać, była XIV-wieczna Brama Świętojańska w sercu Gdańska, będąca wówczas siedzibą gdańskiego oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Brama Świętojańska, odbudowana w latach 1976–1978 siłami inżynierów budownictwa na czele z wielkim tego orędownikiem doc. dr. inż. Zbigniewem Łosickim, służyła izbie przez kolejną dekadę. W 2013 r. POIIB przeniosła się do nowej siedziby w rozwijającej się intensywnie biurowo-mieszkalnej części Gdańska.
Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów od strony Nowej Motławy w Gdańsku (fot. Szczepan Gapiński)
Współpraca i integracja
Pomorska OIIB liczy obecnie ponad 8300 członków, co pod względem liczebności plasuje ją na szóstej pozycji wśród izb okręgowych. Tak liczna organizacja, oprócz wielu profesji swoich członków, kumuluje również ich niezwykły potencjał do inicjowania różnorodnych i wieloaspektowych form współpracy. Najlepszym przykładem jest aktywna współpraca izby z jej naturalnym zapleczem akademickim – Politechniką Gdańską, stowarzyszeniami naukowo-technicznymi skupionymi w Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku oraz wojewódzkim i powiatowymi inspektorami nadzoru budowlanego.
Pod patronatem POIIB organizowany jest konkurs o Nagrodę Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa na najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Politechnice Gdańskiej. Ponadto izba objęła patronatem honorowym Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku, Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku oraz Koło Naukowe Młodych Mostowców. POIIB jest również organizatorem bądź współorganizatorem seminariów naukowo-technicznych, konferencji i sympozjów, gdyż przywiązuje ogromną wagę do fachowej wiedzy, doświadczenia i umiejętności inżynierów. Inicjuje także dla swoich członków spotkania na terenach inwestycji realizowanych w województwie pomorskim, co umożliwia im zapoznanie się np. z zastosowanymi innowacyjnymi technikami.
Jednym z celów POIIB jest integracja środowiska inżynierów budownictwa, dlatego włącza się w organizację corocznych wydarzeń z okazji Dnia Budowlanych. Jest to także okazja, aby podziękować najbardziej wyróżniającym się członkom izby.
Innym przykładem integracji jest wydawany od 2013 r. przez POIIB kwartalnik „Pomorski Inżynier”. Czasopismo jest przeznaczone przede wszystkim dla członków naszej izby. Publikowane w nim artykuły przedstawiają tematy związane z realizowanymi na terenie województwa pomorskiego inwestycjami, współczesnym i historycznym budownictwem, problematykę prawną i ubezpieczeniową. Niezwykle ważnymi kwestiami poruszanymi na łamach „Pomorskiego Inżyniera” są: zachodząca w skali globalnej zmiana klimatu, zapotrzebowanie na coraz nowsze źródła energii, problemy związane z suszą hydrologiczną, co stawia przed inżynierami pełniącymi różne funkcje techniczne w budownictwie nowe wyzwania.
Wjazd do tunelu pod Martwą Wisłą od strony ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku (fot. Karol Stańczak/GZDiZ)
Misja edukacja
20-letnia działalność POIIB ugruntowała i scaliła środowisko pomorskich inżynierów budownictwa, a ogrom pracy włożony w organizację samorządu zawodowego z pewnością nie poszedł na marne.
Dzisiaj przed izbą i jej członkami stoją kolejne wyzwania – zarówno te zawodowe związane z realizacją kolejnych zadań inwestycyjnych z myślą o mieszkańcach naszego regionu, jak i z odpowiedzialnością za kształcenie kolejnych pokoleń inżynierów. POIIB odpowiedzialna jest za nadawanie uprawnień budowlanych i organizację egzaminów kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla inżynierów budownictwa. Biorąc pod uwagę, że profesja inżyniera budownictwa jest zawodem zaufania publicznego oraz wiąże się nie tylko z uznaniem, ale i z dużą odpowiedzialnością, władze izby z najwyższą starannością podchodzą i w kolejnych latach będą podchodzić do tematu edukacji. Edukacja jest bowiem niezmiennie jednym z priorytetów działalności Pomorskiej OIIB.
Materiał prasowy Pomorskiej OIIB
Przeczytaj też:
Działalność Warmińsko-Mazurskiej OIIB
Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
Podlaska OIIB: Integracja. Reprezentacja. Elektronizacja – frontem do inżyniera