Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Innowacyjna technologia zamocowań elewacji

Artykuł sponsorowany

13.11.2017

Budownictwo XXI wieku stawia nam coraz wyższe wymagania dotyczące walorów użytkowych budowanych obiektów, również walorów estetycznych i wizualnych.

Coraz częściej inwestorzy oczekują pełnej informacji w czasie projektowania, realizowania i użytkowania obiektu w oparciu o najnowszą zdobycz w tej dziedzinie - technologię BIM. Nieodłącznym elementem aktualnie realizowanych przedsięwzięć budowlanych jest wymóg bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas ich realizacji. Aby sprostać tym wszystkim oczekiwaniom podczas trwania całego procesu inwestycyjnego, coraz częściej musimy sięgać po najnowsze zdobycze technologii i metody realizacji.

Niezwykle istotną częścią bryły budynku jest jego elewacja, która ma wpływ zarówno na jego walory estetyczne, jak i użytkowe. Firma Hilti - lider we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań dotyczących budownictwa - proponuje system szyn wbetonowanych o nazwie HAC jako jedną z najnowocześniejszych metod mocowania elewacji. Technologia szyn HAC oparta jest na najnowszych zdobyczach techniki, pozwalając optymalizować samo zamocowanie zarówno pod kątem zastosowanego materiału, konstrukcji (szyna o unikatowej konstrukcji w kształcie litery V), jak i optymalizacji kosztów związanych z technologią wykonawstwa. Wykorzystanie tej technologii jest szczególnie polecane przy wznoszeniu budynków wysokościowych, gdzie tradycyjne metody mocowania elewacji wymuszają zastosowanie bardzo skomplikowanych i kosztownych systemów rusztowań.

 

 

Technologia szyn HAC może być używana bezpośrednio na budowie przy monolitycznym systemie wznoszenia budowli, ale również przy wykonywaniu poszczególnych elementów konstrukcji budynku w zakładach prefabrykacji. Montaż elewacji jest jednym z najbardziej czasochłonnych elementów realizowanych podczas budowy (szczególnie w aspekcie budownictwa wysokościowego). Zastosowanie systemu szyn HAC Hilti pozwala uniknąć bardzo wysokich kosztów wykorzystania systemów rusztowań. Innymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu Hilti są duża ilość śrub mocujących i innego dodatkowego osprzętu umożliwiającego mocowanie dowolnych konfiguracji w różnych układach. Unikatowy, specjalny system wypełnienia szyn pianką LDPE skutecznie uszczelnia je w czasie prac betonowych oraz umożliwia usunięcie pianki po rozdeskowaniu elementu bez zanieczyszczania środowiska, w niezwykle szybkim tempie, co ma wpływ na końcowy czas realizacji przedsięwzięcia. Cały system w końcowym efekcie pozwala uniknąć zanieczyszczenia pyłem oraz hałasu podczas wiercenia otworów pod mocowanie elewacji, co szczególnie w ostatnim czasie, w aspekcie różnych inicjatyw pod hasłem „bezpieczeństwo na budowie", ma bardzo duże znaczenie. Innowacyjny kształt litery V zapewnia wysoką nośność, szczególnie na obciążenia ścinające, kiedy szyna jest zlokalizowana blisko krawędzi elementu konstrukcyjnego. Cały system HAC Hilti został tak stworzony, aby spełniał wszystkie niezbędne prawem wytyczne. Ma stosowne dopuszczenia i aprobaty. Oprócz mocowania elewacji może być wykorzystywany do montażu systemów rastrowych do stropów i sufitów podwieszanych, montażu instalacji, mocowania wind, mocowania siedzisk na stadionach, łączenia prefabrykatów, ścian murowych z betonową konstrukcją oraz wielu innych. Zintegrowaną częścią całego sytemu HAC jest oprogramowanie Profis Anchor Channel, wspomagające projektantów i wykonawców w wyborze jak najbardziej optymalnego rozwiązania. Wykorzystując to narzędzie do doboru systemowych szyn HAC, jesteśmy pewni, że będzie ono zawsze jak najbardziej trafne pod kątem konstrukcyjnym, ale również zoptymalizowane pod względem materiałowym.

 

Hilti (Poland) Sp. z o.o.

ul. Puławska 491, 02-844 Warszawa tel. 801 888 801, 22 320 56 00

www.hilti.pl

Podręcznik techniki mocowań

Oprogramowanie

 

 

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube