Spalarnia śmieci w Warszawie zostanie rozbudowana i zmodernizowana

08.12.2020

Warszawski ZUSOK po modernizacji zwiększy swoją wydajność ponadsiedmiokrotnie. Jego rozbudowa będzie prowadzona w oparciu o tzw. standard BAT.

 

ZUSOK

 

Rozbudowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej będzie obiektem odpowiadającym na potrzeby związane z zagospodarowaniem odpadów mieszkańców Warszawy. Obecnie spalarnia śmieci przetwarza ok. 40 tys. ton odpadów rocznie, ale po zakończeniu prac jej możliwości wzrosną ponadsiedmiokrotnie. Stolica będzie także dysponować w pełni zautomatyzowaną sortownią na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Obiekt na Targówku wyprodukuje energię cieplną i elektryczną, które zasilą stołeczne sieci i zaspokoją potrzeby kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Po rozbudowie będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z większych w Europie.

Spalarnia śmieci będzie rozbudowana w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych na świecie technologii.

 

spalarnia śmieci

 

Odpady dostarczane do instalacji, będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm. Spalarnia śmieci będzie miała m.in. zielone dachy, wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku dadzą efekt iluminacji. Bryła obiektu jest przemyślana i zaprojektowana tak, by wpisywała się w otoczenie. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 m nad ziemią, umożliwiając zwiedzającym budynek zapoznanie się z procesami technologicznymi.

– Warszawie potrzebny jest nowoczesny i bezpieczny obiekt, który będzie spełniał bardzo ważną funkcję w całym systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Niższe koszty zagospodarowania odpadów w wyniku rozbudowania zakładu docelowo przełożą się na niższe rachunki dla mieszkańców naszego miasta. Zakład będzie produkował energię w kogeneracji, a to oznacza, że w skali roku przekształci w prąd i ciepło 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych i wytworzy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych – powiedział Włodzimierz Karpiński, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.

30 listopada 2020 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (MPO) podpisało umowę z generalnym wykonawcą – firmą POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Na inżyniera kontraktu wybrano firmę INF Consulting Engineers Polska.

 

Obiekt będzie gotowy pod koniec 2023 roku.

 

Źródło: MPO

 

Czytaj także:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in