Biogazownia w ZUOK Orli Staw

27.11.2020

Biogazownia w ZUOK Orli Staw będzie pierwszą w Polsce instalacją przeznaczoną do fermentacji ciągłej selektywnie zbieranych bioodpadów.

 

Biogazownia w ZUOK Orli Staw

 

Biogazownia w ZUOK Orli Staw zostanie wybudowana w formule „pod klucz” przez Joint Venture pomiędzy STRABAG Umwelttechnik GmbH i jej poznańskim partnerem technologicznym AK Nova Sp. z o.o. Umowa ze Związkiem Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z Kalisza została podpisana na „Zaprojektowanie i wykonanie instalacji fermentacji oraz wiaty i boksów magazynowych w ZUOK Orli Staw”.

Kontrakt ten, będący częścią programu rozbudowy i modernizacji regionalnego ośrodka przetwarzania odpadów ZUOK Orli Staw, obsługującego ponad 320 000 mieszkańców z 22 miast i gmin Wielkopolski, będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce, która przetworzy selektywnie zebrane bioodpady z gospodarstw domowych (kuchenne i ogrodowe) w docelowej ilości 30 000 t/a. Biogazownia w ZUOK Orli Staw będzie się składać z fermentatora opracowanego w technologii STRABAG LARAN Plug Flow, która jest już z powodzeniem stosowana w kilku instalacjach w Polsce, przetwarzających frakcję bio wydzieloną ze zmieszanych odpadów komunalnych.

Biogazownia w ZUOK Orli Staw, oprócz energii elektrycznej i ciepła, będzie także wytwarzała z produktów fermentacji wartościowy kompost zgodnie z nowym rozporządzeniem nawozowym UE, który obowiązuje też w Polsce. Projekt będzie realizowany zgodnie z europejską polityką „Gospodarki o obiegu zamkniętym” oraz podejściem „Zero odpadów” i pomoże gminom w osiągnięciu poziomów recyklingu wymaganych przez prawo krajowe oraz europejskie.

Wartość zlecenia wynosi 79,458 zł brutto. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności.

 

W technologii fermentacji Strabag wybudowano jak dotąd w Polsce Zakłady Zagospodarowania Odpadów w Tychach, Stalowej Woli i Kielcach. Natomiast w technologii kompostowania powstały zakłady w Kiełczu, Piotrowie Pierwszym i Kutnie, które z powodzeniem przetwarzają zmieszane odpady komunalne.

 

Czytaj także: Innowacyjna mikrobiogazownia w Studzionce

Specyfika projektowania zbiorników na ciecze

Biogazownia rolnicza

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in