Zrównoważone budynki

25.03.2019

Zrównoważone budownictwo to wieloaspektowe podejście do wznoszenia obiektów przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy wpływu budynku na otoczenie, ale także procesu budowy, materiałów, z jakich jest wykonany, sposobu ich produkcji oraz późniejszej utylizacji.

 

 

Energooszczędne ściany

Domy ekologiczne najczęściej kojarzone są z budynkami energooszczędnymi. Zużycie paliw nieodnawialnych oraz zanieczyszczenie powietrza będące skutkiem działania systemów grzewczych to obecnie jedne z najważniejszych problemów środowiskowych. Dlatego wprowadzono m.in. obowiązek charakterystyki energetycznej budynków oraz zaostrzono przepisy dotyczące izolacyjności termicznej przegród. Aby sprostać tym wymaganiom, należy zastosować odpowiednie materiały. Sprawdzi się tu beton komórkowy mający w swojej strukturze pęcherzyki powietrza, który ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Np. bloczki z betonu komórkowego H+H sprawdzają się w przypadku zastosowania dodatkowej warstwy ocieplenia oraz pozwalają na wznoszenie ścian jednowarstwowych spełniających nowe normy.

Na bilans energetyczny budynku wpływa nie tylko parametr U przegród zewnętrznych, ale także akumulacyjność cieplna materiałów, z których są wykonane. Ściany z silikatów wolno się nagrzewają i długo oddają ciepło. Zimą zapobiegają szybkiemu wychładzaniu wnętrz, a latem – przegrzewaniu pomieszczeń i minimalizują konieczność stosowania klimatyzacji. Produkty tego typu również składają się na kompleksowy System Budowy H+H.

 

Ekologiczna produkcja i utylizacja

Zrównoważony budynek powinien być wykonany z ekologicznych materiałów, wyprodukowanych z naturalnych surowców nieszkodliwych dla środowiska i ludzi. Przykładowo, elementy Systemu Budowy H+H produkowane są na bazie wody, piasku, wapna i cementu, a pod względem promieniotwórczości zaliczane są do najbezpieczniejszych na rynku.

Zrównoważone budownictwo uwzględnia także procesy jego powstawania oraz utylizacji, dlatego produkcja w zakładach firmy H+H odbywa się w cyklu zamkniętym z wykorzystaniem pary wodnej, wytwarzanej przy małym nakładzie energii, bez szkodliwych związków chemicznych. Powstające nadmiary produkcyjne w postaci szlamu powrotnego są możliwe do ponownego wykorzystania. Podobnie jak bloczki pochodzące z rozbiórki, które nie tracą swoich parametrów technicznych wraz z upływem czasu i mogą być ponownie użyte jako materiał murowy.

 

Plecamy także: Budownictwo zrównoważone w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in