Zjazd Lubuskiej OIIB

12.05.2011

9 kwietnia w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. miały miejsce obrady X Zjazdu Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Przewodniczący Okręgowej Rady LOIIB Józef Krzyżanowski przypomniał tragiczne okoliczności, w jakich odbywał się poprzedni zjazd, i zaproponował uczczenie ofiar katastrofy pod Smoleńskiem minutą ciszy. Następnie przywitał delegatów oraz zaproszonych gości, w tym: Stefana Czarnieckiego – wiceprezesa PIIB, Ewę Barcicką – wiceprzewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej, Andrzeja Mikołajczaka – Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a także przedstawicieli Lubuskiej Izby Budownictwa i stowarzyszeń naukowo-technicznych działających w województwie.

 

 

Po tym wstępie prowadzenie obrad przejął Andrzej Surmacz, którego wybrano na przewodniczącego zjazdu. Wystąpili goście, po czym rozpoczęła się robocza część posiedzenia – przedstawienie sprawozdań z działalności poszczególnych organów za miniony rok. Nawiązując do podsumowań z działalności swoich gremiów, z którymi delegaci zapoznali się wcześniej na piśmie, przewodniczący omówili, na czym polegała ich praca w minionych 12 miesiącach. Jako ostatni wystąpił przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej, który zaprezentował uwagi i wnioski do prac organów oraz biur izby, będące wynikiem corocznej kontroli. Po dyskusji przystąpiono do głosowania nad sprawozdaniami. Wszystkie zyskały aprobatę delegatów. Przegłosowano także sprawozdanie finansowe oraz udzielono absolutorium Okręgowej Radzie LOIIB, a także przyjęto budżet na rok 2011.

 

 

Następnie przyszedł czas na wolne wnioski i dyskusję. Poruszono między innymi postulat zmiany w statucie PIIB, zaproponowany przez Komisję Rewizyjną, tak aby była możliwość dyscyplinowania przewodniczących poszczególnych organów przez przewodniczącego okręgowej rady. Ważnym tematem była też kwestia zdobywania uprawnień budowlanych, m.in. fakt nierzetelnego zdobywania praktyki przez kandydatów starających się o uprawnienia, nieuczciwość osób podpisujących fikcyjną praktykę, niski poziom kształcenia i absurdy, jakie pojawiają się na polskich uczelniach. Młodzi ludzie mają też duży problem ze znalezieniem miejsc, w których mogliby odbyć praktykę. Wskazano na coraz niższy poziom etyki zawodowej w ogóle.

Ostatnim punktem obrad było przedstawienie sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków. Postulaty, jakie do niej wpłynęły, to, oprócz ww. wniosku komisji rewizyjnej: wniosek o rozszerzenie praw autorskich o konstrukcje; wprowadzenie szkoleń dla osób, które pobrały książki praktyki zawodowej, oraz stworzenie możliwości korzystania z Polskich Norm poza Izbą (po zalogowaniu się do serwisu).

 

Marcin Krzyżanowski

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in