Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej

17.11.2020

Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej energię potrzebą do funkcjonowania pobiera w 80% za pomocą pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznym.

 

Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej

 

Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej, a konkretnie Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania, został oddany do użytku we wrześniu 2020 r. Budynek zrealizowało konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Construcción.

Powstał budynek niemal zeroenergetyczny, co oznacza, że energia jest pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła, a ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pozwala to uzyskać 80% energii potrzebnej do ogrzania obiektu w zimę oraz ochłodzenia latem. Tym sposobem uzyskuje on także o połowę lepsze parametry, niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.

 

Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej

 

Nowy, prawie zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej cechuje się prostą bryłą. Ma on trzy kondygnacje nadziemne o wysokości 12 m oraz jedną podziemną. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 15 523 m², powierzchnia całkowita to 19 931 m², powierzchnia terenu opracowania – 20 844 m², a powierzchnia zabudowy ma 4907 m². Kubatura obiektu wynosi 69 931,87 m³.

Zgodnie z zamysłem architekta prof. Sławomira Rosolskiego projekt nowego budynku Politechniki Poznańskiej nawiązuje do proporcji Partenonu na Akropolu. Jednym z jego charakterystycznych elementów jest atrium, spełniające rolę wewnętrznego dziedzińca. Na tym samym poziomie znajdują się także dziekanaty i administracje wydziałów. Podziemna kondygnacja jest przeznaczona na laboratoria, salę wykładniczo-wystawienniczą i parking.

 

Zeroenergetyczny obiekt Politechniki Poznańskiej

 

Czytaj także: Zeroenergetyczny budynek dla Politechniki Poznańskiej

Dom modułowy i zeroenergetyczny

PassivDom – autonomiczny dom wydrukowany

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in