Jak opuścić zbiorniki betonowe, czyli manewry mimo ograniczeń

Artykuł sponsorowany

17.11.2020

Usługa podnoszenia zbiorników betonowych – a następnie opuszczenia ich poprzez precyzyjne włożenie tych elementów w wyznaczoną przestrzeń – z założenia musi być dużym wyzwaniem. Wykorzystując narzędzia i wiedzę techniczną operatora, proces ten może przebiegać bezpiecznie, zaskakująco szybko, a zarazem idealnie pod względem jakości. Pokazuje to przykład wykorzystania narzędzi Catchshift oraz Jekko.

 

 

zbiorniki betonowe

 

Waga zbiornika betonowego to ok. 4,5 t – w takiej sytuacji operowanie nim na niewielkiej przestrzeni z założenia jest dużym ograniczeniem. Jak precyzyjnie zrealizować usługę, podczas której zmierzyć trzeba się z wyjątkową wagą danego elementu, ograniczeniem miejsca oraz wymaganiami dotyczącymi precyzji usadowienia? Oto przykład, jak opuścić ciężki, betonowy zbiornik zachowując wszystkie te kryteria.

Cel: usadowienie betonowego elementu bez możliwości manewrów

Zlecenie na usługę, którą obsłużono przy wykorzystaniu narzędzi Catchshift i Jekko dotyczyło podniesienia – a następnie opuszczenia przez włożenie – zbiorników z betonu, które ważyły nieco ponad 4,5 t. Jednocześnie charakteryzowały się ponadprzeciętnie dużym rozmiarem elementów. Pojawiły się również wyjątkowe ograniczenia takie jak:

  • niewielki obszar manewrowy ograniczający zastosowanie dużych maszyn,
  • brak możliwości poruszania się nie tylko na boki, ale w układzie góra-dół,
  • duże ryzyko uszkodzenia elementów ze względu na zabudowę.

Ogólna trudność montażu wynikała więc z ograniczeń manewrowych. Niewielka przestrzeń uniemożliwiała przede wszystkim ustawienie zbiorników przy wykorzystaniu dużego sprzętu budowlanego – dotyczyło to wszystkich głównych kierunków poruszania.

 

Szczególnym utrudnieniem było niskie usadowienie sufitu. Ze względu na tę kwestię problematyczne stało się samo zlecenie – część wykonawców właśnie ze względu na te ograniczenia odmówiła realizacji. Ze względu na małą przestrzeń roboczą, a zarazem niskie sufity, wykluczono na etapie założeń technicznych zawieszenie zbiorników betonowych na typowych – zwykle przystosowanych do takich zadań – zawiesiach. Nie było wątpliwości co do specyfiki zadania i tego, że konieczne jest zaczepienie zbiornika od środka.

 

zbiorniki betonowe

 

Dodatkowo, problematyczne stało się samo przygotowanie operacji od strony logistycznej. W sytuacji, gdy miejsce zrzutu zbiorników miało zaledwie 2 m swobodnej wysokości, wyzwaniem okazał się również dojazd do zaplanowanej lokalizacji.

 

Wolf4000 – maszyna do zadań specjalnych

Rozwiązaniem problemów technicznych były przyssawki Catchshit i przewidziany do szczególnie trudnych zadań w terenie model Wolf4000. Urządzenie, które dostępne jest w sprzedaży oraz w ramach wypożyczenia posłużyło do wytworzenia podciśnienia. W kolejnym etapie, poprzez węże podciśnieniowe zostało ono podane bezpośrednio do przyssawek.

Potwierdziły one moc i możliwości, jakie zapewnia Wolf4000. Przyssawki, które zostały zamontowane w układzie pionowym na ścianach zewnętrznych zbiornika oraz jego dnie, szczelnie przyległy do zbiornika. Kluczową kwestią był właściwy dobór ich rozmiaru oraz mocy działania.

 

Dowiedz się więcej o produktach CATCHSHIFT:

T:. +48 68 347 58 57

E: kontakt@catchshift.com

JekkoSPX1280 – precyzja i siła w jednym

Drugim z wyzwań w takiej sytuacji było podniesienie betonowych zbiorników tak, by nie doszło do kontaktu z innymi elementami – nawet mimo dużych ograniczeń przestrzennych. Rozwiązaniem okazał się dźwig Jekko SPX1280 – mobilne urządzenie, które łączy siłę i funkcjonalność. Pomimo – jak określano podczas procesu podnoszenia – mikroskopijnego pola manewru, Jekko SPX1280 zapewnił precyzyjne podniesienie, a następnie opuszczenie wszystkich elementów.

Proces, który w pierwszym etapie wydawał się nie do zrealizowania ze względu na ograniczenia przestrzenne został zrealizowany w sposób bezpieczny i bezproblemowy. Jednoczesne wykorzystanie możliwości, które ma podciśnieniowy Wolf4000 Catchshift oraz mobilny dźwig Jekko SPX1280 rozwiązało w pełni problem podniesienia zbiorników z betonu mimo zabudowy wokół tych elementów.

 

Dowiedz się więcej o produktach JEKKO:

T: +48 530 406 937

E: jekko@jekko.com.pl

Co więcej od właściciela marek JEKKO oraz CATCHSHIFT?

Właściciel marek JEKKO oraz CATCHSHIFT w portfolio posiada także VIAVAC, który jest producentem podnośników próżniowych. Flagowe produtkty VIAVAC to CladBoy i RotaBoy. Dzięki urządzeniom VIAVAC można efektywnie i łatwo montować płyty warstwowe dachowe oraz ścienne.

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in