Zeroemisyjna fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim jest pierwszym tego typu zakładem firmy na świecie. Wybudował ją Panattoni.
Zeroemisyjna fabryka Danfoss została wybudowana przez dewelopera Panattoni w ramach istniejącego już kampusu producenta w Grodzisku Mazowieckim. Inwestycja jest milowym krokiem Danfoss do osiągnięcia celu, jakim jest przejście na zeroemisyjność już w 2030 r. To także pierwsza zeroemisyjna fabryka w światowym portfolio globalnego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych, m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej.
Zeroemisyjna fabryka Danfoss to obiekt BTS (build to suit – szyty na miarę). Został wybudowany w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. zyski ciepła pochodzące z procesów produkcyjnych, agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną.
Wszystkie instalacje techniczne w nowej fabryce kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, co dodatkowo wspiera poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu. Konstrukcja hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył również izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej. Wdrożono również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.
Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na sprawne przeniesienie 45 linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium oraz funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Na terenie inwestycji powstał także dział rozwoju produktów (R&D), który ma kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej Danfoss w Polsce i na świecie. Obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przeczytaj też:
Fabryka PRESS GLASS w Kownie gotowa
Park Tricity South II gotowy do odbioru
Rohlig Suus Logistics z magazynem w Bydgoszczy