Specyfika budowy dachów zielonych – dobór materiałów i realizacja. Dachy systemowe ZIDA oraz rozwiązania nietypowe.
Dachy zielone znane są w budownictwie od czasów historycznych. Współczesne technologie pozwalają na zoptymalizowanie kosztów ich realizacji przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiednich parametrów technicznych. W dobie realizowanej w pośpiechu adaptacji miast do zmian klimatu budowa dachu zielonego przestaje być jednak zwykłym wprowadzeniem zieleni na budynek. Coraz częściej warunki zabudowy i plany zagospodarowania przestrzennego stawiają przed projektantem i wykonawcą wymogi zapewnienia nie tylko odpowiedniej powierzchni biologicznie czynnej, ale również opóźnienia spływu i retencji wód opadowych.
Realizacja dachu zielonego. Apartamenty Primo w Łodzi
Zapewne każdy, kto stał przed zadaniem wykonania dachu zielonego, zadawał sobie pytania: Czy zamiast drenażu można użyć żwiru? Czy rzeczywiście trzeba kupować substraty, kiedy na budowie zalegają spore ilości ziemi z wykopu? Czy drenaż o wysokości 40 lub 60 mm można zastąpić 20-milimetrowym?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci z firmy będącej jednym z liderów rynku technologii dachów zielonych w Polsce. Prowadzący szkolenie są wykładowcami Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” z uprawnieniami Naczelnej Organizacji Technicznej oraz posiadają wieloletnie doświadczenie w branży.
W partnerstwie z „Inżynierem Budownictwa” specjaliści ZIDA poprowadzą webinarium, podczas którego poruszą następujące tematy:
- Aspekty prawne stosowania materiałów na dachach zielonych.
- Poprawny dobór i wbudowanie materiałów: włóknin, drenaży i podłoży dla roślin.
- Prawidłowe zabezpieczenie odpływów i krawędzi dachu.
- Najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze.
- Rozwiązania systemowe ZIDA z gwarancją do 10 lat.
Dach zielony zrealizowany przez firmę ZIDA. Hotel Radisson Blu w Sopocie
Specjaliści z ZIDA skonsultowali i dostarczyli w tym roku materiały do budowy blisko 150 000 m2 różnego typu dachów zielonych. Budowy realizowano w Polsce, Czechach, na Słowacji i Niemczech. Były wśród nich zarówno proste dachy w uprawie ekstensywnej, jak i zazielenienia konstrukcji lekkich, dachów skośnych i o nietypowych kształtach. Jednak większość realizacji to dachy w uprawie intensywnej, których poprawne wykonanie wymaga nierzadko nie tylko wiedzy o warstwach technicznych, ale również znajomości zagadnień z dziedziny gleboznawstwa i ogrodnictwa. Konsultując projekty wielokrotnie wprowadzali poprawki, dzięki którym inżynierowie odpowiedzialni za budowę unikali problemów. Tak było przy realizacji dachu zielonego na części konferencyjnej hotelu Radisson Blu w Sopocie, gdzie w porozumieniu z architektem i inwestorem zmienione zostały praktycznie wszystkie warstwy techniczne. Dzięki pomocy ekspertów udało się uniknąć osuwania materiału na spadkach i bardzo kosztownych napraw. Efekt końcowy sprawił, że dach zielony na tym obiekcie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i pojawił się w wielu branżowych publikacjach.
Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarze, który dostępny będzie w dniu 16.09.2021 na stronie: https://fb.me/e/4EAF3z1wh
Zobacz też:
Wybieramy dobry substrat na dachy zielone
Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEM i dachem bagiennym