Zalew Ruda zostanie przebudowany

01.04.2022

Zalew Ruda w Mławie zostanie przebudowany za blisko 14,5 mln zł. Zwiększy to bezpieczeństwo powodziowe obszaru oraz zmniejszy prawdopodobieństwo suszy.

 

Zalew Ruda

 

Zalew Ruda w Mławie powstał w 1976 r. w wyniku spiętrzenia wody górnego biegu rzeki Mławka, na jej 30,2 km. Położony jest w dwu gminach: Iłowo i Lipowiec Kościelny. 22 marca 2022 r. podpisano umowę na jego przebudowę, która obejmie blisko 58 ha zbiornika.

W ramach prac nastąpi m.in.: czasowe opróżnienie zbiornika wodnego w dwóch etapach, by umożliwić przetrwanie zwierząt wodnych, rozebranie istniejącego uszkodzonego umocnienia skarpy odwodnej wykonanego z betonowych płyt , wykonanie nowych uszczelnień, umocnień skarpy i zapory, remont zasuw spustowych, klap uchylnych oraz umocnień ostrogi, budowa przepławki dla ryb i odmulenie zbiornika poprzez mechaniczne usunięcie nagromadzonych osadów na powierzchni prawie 38 ha.

Celem przebudowy jest odtworzenie pierwotnych parametrów zbiornika, bez zmiany wielkości jego czaszy i poziomów piętrzenia. Zbiornik Ruda pierwotnie miał służyć zwiększeniu retencji wodnej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory, a także zapobieganiu suszy na terenach przyległych. Obecnie pełni on także funkcję rekreacyjną jako łowisko specjalne i w okresie letnim – kąpielisko miejskie.

Zwiększenie głębokości zbiornika poprawi warunki tlenowe, co wpłynie korzystnie na różnorodność gatunkową ryb i innych zwierząt wodnych oraz podniesie jego klasyfikację rybacką. Budowa przepławki umożliwi migrację organizmów wodnych, jak również ponowne pojawienie się ryb dwuśrodowiskowych i daleko wędrujących, takich jak łosoś, troć, węgorz czy miętus.

Zalew Ruda będzie zmodernizowany za ok. 14,5 mln zł. Zakończenie przebudowy przewidziano na koniec 2023 r.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też:

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki w Kotlinie Kłodzkiej

W wyrobisku kopalnianym powstanie zbiornik retencyjny Kotlarnia

O budowie zbiornika retencyjnego w Brańsku i retencjonowaniu wody w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in