Zachodnia obwodnica Zielonek z zielonym światłem na realizację

14.06.2022

Nowo wybudowana droga będzie miała długość ok. 2,2 km. Wartość projektu to 123 mln złotych.

 

600 stron postępowania, zakres inwestycji obejmujący około 280 działek. To tylko niektóre dane charakteryzujące skalę zadań związanych z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla „Budowy Zachodniej Obwodnicy Zielonek”. Wydałem już decyzję – tzw. zrid, tym samym dla inwestycji zapala się „zielone światło”. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że inwestor może od razu przystępować do prac. Inwestycja istotnie poprawi bezpieczeństwo oraz płynność ruchu na granicy miasta Kraków i gminy Zielonki mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Zachodnia obwodnica Zielonek

 

Inwestycja realizowana jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego działający na podstawie porozumienia zawartego z Prezydentem Miasta Krakowa.

 

Pełna nazwa inwestycji brzmi: „Budowa Zachodniej Obwodnicy Zielonek w podziale na zadania: Zadanie nr 1 – odcinek klasy G od ul. Pachońskiego w Krakowie (km ok. 0+ 003,74) do granicy Miasta Krakowa (km ok. 1+014) wraz z budową drogi gminnej klasy Z do ul. Glogera i rozbudową ul. Glogera, Zadanie nr 2 – odcinek klasy G od granicy Miasta Krakowa (km ok. 1+014) do węzła z Północną Obwodnicą Krakowa (POK) w gminie Zielonki; wraz z budową obiektów inżynierskich, ekranów akustycznych, zjazdów, chodników, ścieżek rowerowych, jezdni dodatkowych, zatok autobusowych oraz budową, przebudową i rozbiórką niezbędnej infrastruktury technicznej i obiektów kolidujących z planowaną inwestycją”.

 

Zachodnia obwodnica Zielonek

 

Wartość projektu to 123 256 774,49 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 55 238 930,12 zł, a z budżetu państwa 9 734 949 zł.

 

Realizacja inwestycji docelowo pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Zielonek, usprawni system komunikacyjny, poprawi połączenie drogowe z Krakowem. Przyczyni się też do upłynnienia ruchu w północnej części Krakowa. Po wybudowaniu obwodnicy poprawią się warunki w zakresie ochrony środowiska, zdrowia mieszkańców i użytkowników drogi w tym rejonie.

 

Droga będzie miała długość ok. 2,2 km i nośność 115kN/oś.

 

W ramach inwestycji powstaną także m.in.: turbinowe rondo na skrzyżowaniu z łącznikiem do ul. Glogera i planowanym łącznikiem do ul. Weissa, a także dwa obiekty mostowe (wiadukt nad linią kolejową nr 95, przejście podziemne stanowiące połączenie z ul. Rybałtowską) i ścieżki rowerowe.

 

Więcej o inwestycji na stronie inwestora: https://www.zdw.krakow.pl/inwestycje/inwestycje-rpo/559-zachodnia-obwodnica-zielonek.html

 

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

>>> Tunele Północnej Obwodnicy Krakowa – wyzwania realizacyjne i zakres prac wykonawcy fundamentowania

>>> S7 Widoma–Kraków – jest nowy wykonawca

>>> Przy Mogilskiej – III etap krakowskiego osiedla

>>> Biurowiec Aleja Pokoju 81 w Krakowie gotowy

>>> Przebudowa dworca Kraków Swoszowice zakończona

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.