XII konferencja „Infrastruktura Polska i Budownictwo”

25.06.2021

Konferencja „Infrastruktura Polska i Budownictwo” oraz gala „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” miały miejsce 22 czerwca 2021 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.

 

Konferencję „Infrastruktura Polska i Budownictwo”

 

Konferencję „Infrastruktura Polska i Budownictwo” zainaugurowało wystąpienie Jana Stylińskiego, prezesa zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, który omówił kwestie związane z budownictwem w skali światowej. Po wystąpieniu rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny pt. „Prawo Zamówień Publicznych”, podczas którego eksperci poddali pod dyskusję nowelizację prawa zamówień publicznych, komentując jednocześnie kondycję polskiego budownictwa. Następnie swoją prezentację pt. „Zrównoważona infrastruktura – świat może być lepszy” przestawił Ireneusz Borowski, Country Manager Dassault Systèmes. W wystąpieniu zaprezentowana została platforma 3DExperience, która pozwala na analizę wpływu – dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić, co możemy osiągnąć wprowadzanym projektem i jaki będzie miał on wpływ na otoczenie. Potem przyszedł czas na case study pt. „Dochodzenie zmiany umowy PPP przed sądem”, które przygotował prof. UAM, dr hab. Marcin Lemkowski, wspólnik w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Uznał on, zgodnie z przedmówcami, że kluczowe jest prowadzenie negocjacji, namawiając jednocześnie do efektywności w rozmowach.

Pierwszym tematem podjętym przez ekspertów podczas drugiego panelu konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo” – pt. „Partnerstwo Publiczno-Prywatne” była rola i efektywność sektora prywatnego w procesie przygotowania realizacji. Wskazano, że należy wprowadzić mechanizmy równoważące, a za główny wskaźnik motywacji do zawierania umów uznano efektywność. Po przerwie swoją prezentację pt. „M3 – Etap I – Praga” przedstawił dr inż. Jerzy Lejk, prezes zarządu, dyrektor generalny Metro Warszawskie. Omówił plan rozbudowy metra w Warszawie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak gęstość zaludnienia czy wydane pozwolenia na budowę.

 

Konferencję „Infrastruktura Polska i Budownictwo”

 

Wystąpienie poprzedziło trzeci panel dyskusyjny „Inwestycje kolejowe”. Eksperci uznali, że nadszedł renesans transportu kolejowego, a wraz z nim dynamiczne zmiany. Zauważono, że kolej znacznie się zmieniła i dzisiaj korzystając z jej usług, możemy realizować potrzeby w odpowiednich warunkach, co skutkuje większym zainteresowaniem podróżujących. Po przerwie lunchowej swoje case study pt. „Cyfrowe zarządzanie budynkami i energetyką” przedstawił Radosław Łoś, koordynator projektów APA Group. Podczas wystąpienia zaprezentowana została platforma Nazca, dzięki której możliwe są analiza danych i zarządzanie obiektami.

Mówcy czwartego panelu dyskusyjnego rozważyli dostosowanie sektora do wyzwań związanych z klimatem i próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak należy ukierunkować działania, aby mieszkania efektywne energetycznie były szerzej dostępne.

 

Konferencję „Infrastruktura Polska i Budownictwo”

 

Po panelach dyskusyjnych i wystąpieniach odbyła się wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”. Część konkursową wydarzenia zainaugurował Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii. Zanim nagrody trafiły do zwycięzców, wystąpili również: Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Karolina Zdrodowska, p.o. Dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, reprezentująca Miasto St. Warszawa, oraz ksiądz Andrzej Augustyński, założyciel i przewodniczący zarządu Stowarzyszenie SIEMACHA.

 

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jBaZlbqbDT4

 

 

Przeczytaj też:

Prawo zamówień publicznych: COVID-19 a zmiana umowy

Budownictwo kolejowe w Polsce w 2021 r.

Chmura danych i mobilne zarządzanie informacją na budowie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in